Czy jeździmy coraz gorzej?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 13:00
Polska znajduje się wśród krajów europejskich z największą liczbą ofiar śmiertelnych wypadków drogowych na milion mieszkańców.
Audio
  • Czy umiejętności polskich kierowców są coraz gorsze? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: SvedOliver/shutterstock.com

Sytuacja w ostatnim czasie jeszcze się pogorszyła. W zeszłym roku w Polsce na drogach zginęły 2862 osoby. Według danych Komisji Europejskiej w 2018 roku na naszych drogach zanotowano 76 śmiertelnych ofiar wypadków drogowych na 1 mln mieszkańców. Wyraźnie gorzej jest tylko w Rumunii i Bułgarii. Średnia unijna to 49 ofiar na milion mieszkańców, a w Wielkiej Brytanii jest to nawet 28 osób.

– Należy zwrócić uwagę, że skala tych najcięższych zdarzeń zwiększyła się, przy jednoczesnym spadku liczby wypadków ogółem. Skala ciężkości zdarzeń świadczy o dwóch bardzo ważnych elementach: pierwszy to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, a drugi to kwestia narastającego problemu w postaci nieustąpienia pierwszeństwa i to jest obecnie główna przyczyna wypadków w Polsce – zwraca uwagę Konrad Romik z Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

– Przede wszystkim nie ma takich szkoleń, jakie powinny być. System, który został opracowany wiele lat temu, uczy, jak zdać egzamin, a nie jak zachowywać się na drodze. Po drugie, brak kultury. Anonimowy człowiek w blaszanej puszce daje upust swoim fantazjom i frustracjom. Dodatkowo, jest społeczne przyzwolenie na picie i kierowanie – mówi Wojciech Pasieczny z Fundacji Zapobiegania Wypadkom Drogowym.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Konrad Romik (seretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego), Janusz Popiel (Alter Ego – Stowarzyszenie Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych), Ryszard Fonżychowski (prezes Stowarzyszenia Droga i Bezpieczeństwo), Wojciech Pasieczny (Fundacja Zapobiegania Wypadkom Drogowym, były policjant), Michał Nowotyński (portal Polskie Drogi), Emil Rau (Stowarzyszenie Prawo na Drodze)
Data emisji: 15.04.2019 
Godzina emisji: 12.09

ml/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy droga do autostrad musi być wyboista?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 13:15
Do końca roku oddanych zostanie do użytku 370 kilometrów nowych dróg, zamiast 440-tu. Opóźnień może być więcej, a wszystko przez niewielkie marże firm wykonawczych na poziomie 3,4 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zmiany dotyczące praw pieszych na pasach są potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 13:05
Zdaniem wielu ekspertów prawo o ruchu drogowym w Polsce nie chroni należycie pieszych, którzy noszą się z zamiarem przejścia w wyznaczonym miejscu na pasach.
rozwiń zwiń