Czy myślę o tym, z czego będę żyć na emeryturze?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 13:00
Zgodnie z opublikowanym właśnie raportem Instytutu Badań Strukturalnych "Czy polski system emerytalny zbankrutuje?" za 40 lat przeciętna emerytura stanowić będzie zaledwie 24 proc. ostatniej płacy.
Audio
  • Jak zabezpieczyć finansowo swoją emeryturę? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/content_creator

Oczywiście może zdarzyć się cud i np. w Polsce będzie rodzić najwięcej dzieci na świecie, a nasza gospodarka prześcignie niemiecką. Tyle że cuda zdarzają się rzadko…

– Warto tu przypomnieć, że ZUS, który obsługuje Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, jest objęty gwarancją państwa. Po kryzysie finansowym 2008-2010 w dwóch krajach europejskich, w Portugalii i na Łotwie, obniżono nie tylko emerytury, ale i płace. Natomiast, oczywiście, system solidarystyczny nie upada, bo gwarantem jest państwo – mówi dr Wojciech Nagel, ekspert BCC.

– Przystąpienie do Pracowniczych Planów Kapitałowych na pewno będzie ważnym elementem takiego remedium na malejące, chcąc nie chcąc, emerytury z systemu powszechnego. Mogą one pomóc zapewnić sobie świadczenia do końca życia. Możemy rozłożyć sobie dowolnie wypłacanie tych świadczeń. Ważne jest, by było co rozkładać. Przystępujmy do PPK, żeby mieć te środki – mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz publicystów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: dr Wojciech Nagel (ekspert BCC ds. ubezpieczeń społecznych i pracy), Bartosz Marczuk (dziennikarz i urzędnik państwowy, w latach 2015–2018 podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju), Jarosław Janecki (główny ekonomista Societe Generale w Polsce), Karol Wałachowski (Współpracownik Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. finansów publicznych), dr Artur Bartoszewicz (adiunkt w Kolegium Analiz Ekonomicznych, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ekspert ds. funduszy europejskich), Roman Przasnyski (główny analityk Gerda Broker)
Data emisji: 16.05.2019 
Godzina emisji: 12.07

ml/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:Czytaj także

Czy natrętne nękanie dłużnika powinno być zagrożone więzieniem?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 13:00
Firmy windykacyjne sięgają po różne metody, by odzyskać dług. Natrętne telefony, odwiedzanie dłużnika w pracy i w domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wiem, za co przeżyję na emeryturze?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 13:00
Jak wynika z danych ZUS, osoby, które zmarły w 2017 roku, pobierały emerytury przeciętnie przez 18 lat i 11 miesięcy.
rozwiń zwiń