Czy moje dzieci są w szkole bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 13:10
W ubiegłym tygodniu pochowano 16-letniego Kubę, który zmarł ugodzony nożem przez szkolnego kolegę. Ministerstwo Edukacji poleciło w szkołach w całym kraju zorganizowanie specjalnych spotkań z rodzicami, poświęconych bezpieczeństwu w szkołach.
Audio
  • Czy moje dzieci są w szkole bezpieczne? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) Foto: Helder Almeida /Shutterstock

Problem w tym, że ani rodzice, ani nauczyciele nie mają odpowiednich środków, narzędzi, by takim tragediom zapobiec. Czy jesteśmy zatem bezradni?

– Trzeba sobie uświadomić, jakie zasady bezpieczeństwa powinny obowiązywać na terenie szkoły, jak powinna wyglądać współpraca rodziców ze szkołą. W piśmie przygotowanym przez minister Edukacji Narodowej, podaliśmy wzmocnienie współdziałania poprzez utworzenie formuły tzw. anonimowej skrzynki na różne sygnały – zaznacza Agnieszka Ludwin, zastępca dyrektora Departamentu Wychowania i Kształcenia Integracyjnego z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

– Interwencji z udziałem policji na terenie szkół jest niewiele. To są sporadyczne przypadki. Większość incydentów jest załatwiana w ramach kompetencji pedagogów – mówi dr Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji. – My możemy podjąć wszystkie czynności w niezbędnym zakresie. Jeśli istnieje podejrzenie o popełnieniu czynu karalnego, to możemy przeszukać tornister i takiego nieletniego zatrzymać, przewieźć na komendę. O tym wszystkich natychmiast musimy informować sąd rodzinny – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz publicystów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Agnieszka Ludwin (zastępca dyrektora Departamentu Wychowania i Kształcenia Integracyjnego, Ministerstwo Edukacji Narodowej), dr Mariusz Ciarka (rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji), Wojciech Starzyński (prezes zarządu fundacji "Rodzice Szkole"), dr Anita Kucharska-Dziedzic (Stowarzyszenie "BABA"), dr Marzena Żylińska (autorka projektu "Budząca się szkoła"), Marek Błaszczyk (prezes stowarzyszenia "My rodzice")
Data emisji: 20.05.2019 
Godzina emisji: 12.09

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy Kościół jest zdolny do oczyszczenia się?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 14:00
Ponad siedem i pół miliona osób obejrzało w internecie film Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu". Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak powiedział: "Ze wzruszeniem i smutkiem obejrzałem film [...], za który pragnę podziękować reżyserowi."
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zaostrzać sankcje karne dla pedofilów?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 14:00
Prawo i Sprawiedliwość zapowiada podwyższenie maksymalnej kary za przestępstwa o charakterze pedofilskim do 30 lat pozbawienia wolności i brak możliwości orzeczenia kary w zawieszeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy myślę o tym, z czego będę żyć na emeryturze?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 13:00
Zgodnie z opublikowanym właśnie raportem Instytutu Badań Strukturalnych "Czy polski system emerytalny zbankrutuje?" za 40 lat przeciętna emerytura stanowić będzie zaledwie 24 proc. ostatniej płacy.
rozwiń zwiń