Czy wybrani eurodeputowani dobrze przysłużą się Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 13:14
51, a być może 52 – tylu eurodeputowanych będzie reprezentować Polskę w Parlamencie Europejskim, jeśli nie będzie w UE Wielkiej Brytanii. 
Audio
  • Czy eurodeputowani będą potrafili ze sobą współpracować? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Pochodzą z różnych obozów politycznych, ale być może będą umieć mówić jednym głosem w istotnych dla kraju sprawach. Czy o zgodę, nawet w fundamentalnych sprawach, może być ciężko?

– Jeżeli chcemy wskazać wygranych tych wyborów, to można powiedzieć, że są to liberałowie, którzy znacznie zwiększyli stan posiadania mandatów. Mają teraz ich ponad 100. Zieloni też zyskali, bowiem mieli 52 miejsca, a teraz około 70. Te frakcje z pewnością są wygrane w tych wyborach – mówi Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli. 

– Wyborcy w Polsce niekoniecznie głosowali za tym, czy innym hasłem, ale za konkretną partią, ponieważ mają taką, a nie inną wizję Polski czy Unii Europejskiej. Możemy oczywiście się martwić, że ponad połowa Polaków nie poszła do urn, ale jak na wybory europejskie to dobry wynik – zaznacza dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), dr Agnieszka Łada (Instytut Spraw Publicznych), Adam Gendźwił (socjolog, Uniwersytet Warszawski), prof. Kazimierz Kik (politolog), Grzegorz Lewicki (ekspert Fundacji Pułaskiego), Paweł Grzelak (4P Research Mix)
Data emisji: 27.05.2019 
Godzina emisji: 12.07

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy kampania potrafi przekonać?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 13:20
W całej Polsce kandydaci do Parlamentu Europejskiego spotykają się z wyborcami. Przekonują do swoich racji i pomysłów, które chcą zrealizować w europarlamencie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy państwo powinno chronić dzieci przed fast foodami?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 13:02
Zdaniem Ministerstwa Zdrowia zorganizowane wizyty w sieciach fast food powinny zniknąć z harmonogramu wycieczek szkolnych i przedszkolnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy raport NIK trafnie diagnozuje sytuację w szkołach?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 13:14
Według Najwyższej Izby Kontroli po zmianach wprowadzonych 1 września 2017 roku, warunki nauczania pogorszyły się w ponad jednej trzeciej szkół.
rozwiń zwiń