Kara dożywocia bez prawa do warunkowego zwolnienia?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 13:13
Po ostatniej nowelizacji kodeksu karnego nastąpiły poważne zmiany dotyczące orzekania kary dożywotniego pozbawienia wolności.
Audio
  • Jak karać za ciężkie przestępstwa? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W określonych sytuacjach sąd będzie mógł orzec karę dożywotniego więzienia z zakazem ubiegania się o przedterminowe zwolnienie. Kara wydaje się drakońska, ale dotyczyć ma sprawców zbrodni pedofilskich, w wyniku których ginie dziecko. Problem w tym, że takie rozwiązanie jest sprzeczne z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Wielu polskich sędziów zapowiada już, że nie będzie orzekała najwyższej kary przewidzianej w kodeksie.

– Chodzi tu o sytuację skrajnego i trwałego zagrożenia dla innych osób ze strony sprawcy, którego nie można już resocjalizować. Sąd widzi najlepiej, że tego typu najgroźniejsi zbrodniarze, bez względu na swoje postępowanie w trakcie odbywania kary, nie rokują żadnych nadziei na poprawę. Tego typu kara podnosi poczucie bezpieczeństwa w społeczeństwie – zaznacza wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. 

– To rozwiązanie jest niezgodne z utrwaloną linią orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z siedzibą w Strasburgu – mówi sędzia Dariusz Mazur. – Naruszana jest godność ludzkiej osoby. Nie powinno być wymierzanych kar dożywocia bez możliwości warunkowego zwolnienia – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Marcin Warchoł (wiceminister sprawiedliwości), Dariusz Mazur (sędzia), dr Beata Gruszczyńska (kryminolog, Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, Uniwersytet Warszawski), Piotr Kładoczny (Helskinska Fundacja Praw Człowieka), Sergio de Arana (Głosy Przeciw Przemocy), dr Mariusz Sokołowski (Katedra Nauk o Bezpieczeństwie, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 29.05.2019 
Godzina emisji: 12.07

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy moje dzieci są w szkole bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 13:10
W ubiegłym tygodniu pochowano 16-letniego Kubę, który zmarł ugodzony nożem przez szkolnego kolegę. Ministerstwo Edukacji poleciło w szkołach w całym kraju zorganizowanie specjalnych spotkań z rodzicami, poświęconych bezpieczeństwu w szkołach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kampania potrafi przekonać?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 13:20
W całej Polsce kandydaci do Parlamentu Europejskiego spotykają się z wyborcami. Przekonują do swoich racji i pomysłów, które chcą zrealizować w europarlamencie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy państwo powinno chronić dzieci przed fast foodami?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 13:02
Zdaniem Ministerstwa Zdrowia zorganizowane wizyty w sieciach fast food powinny zniknąć z harmonogramu wycieczek szkolnych i przedszkolnych.
rozwiń zwiń