X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kara dożywocia bez prawa do warunkowego zwolnienia?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 13:13
Po ostatniej nowelizacji kodeksu karnego nastąpiły poważne zmiany dotyczące orzekania kary dożywotniego pozbawienia wolności.
Audio
  • Jak karać za ciężkie przestępstwa? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W określonych sytuacjach sąd będzie mógł orzec karę dożywotniego więzienia z zakazem ubiegania się o przedterminowe zwolnienie. Kara wydaje się drakońska, ale dotyczyć ma sprawców zbrodni pedofilskich, w wyniku których ginie dziecko. Problem w tym, że takie rozwiązanie jest sprzeczne z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Wielu polskich sędziów zapowiada już, że nie będzie orzekała najwyższej kary przewidzianej w kodeksie.

– Chodzi tu o sytuację skrajnego i trwałego zagrożenia dla innych osób ze strony sprawcy, którego nie można już resocjalizować. Sąd widzi najlepiej, że tego typu najgroźniejsi zbrodniarze, bez względu na swoje postępowanie w trakcie odbywania kary, nie rokują żadnych nadziei na poprawę. Tego typu kara podnosi poczucie bezpieczeństwa w społeczeństwie – zaznacza wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. 

– To rozwiązanie jest niezgodne z utrwaloną linią orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z siedzibą w Strasburgu – mówi sędzia Dariusz Mazur. – Naruszana jest godność ludzkiej osoby. Nie powinno być wymierzanych kar dożywocia bez możliwości warunkowego zwolnienia – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Marcin Warchoł (wiceminister sprawiedliwości), Dariusz Mazur (sędzia), dr Beata Gruszczyńska (kryminolog, Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, Uniwersytet Warszawski), Piotr Kładoczny (Helskinska Fundacja Praw Człowieka), Sergio de Arana (Głosy Przeciw Przemocy), dr Mariusz Sokołowski (Katedra Nauk o Bezpieczeństwie, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 29.05.2019 
Godzina emisji: 12.07

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy moje dzieci są w szkole bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 13:10
W ubiegłym tygodniu pochowano 16-letniego Kubę, który zmarł ugodzony nożem przez szkolnego kolegę. Ministerstwo Edukacji poleciło w szkołach w całym kraju zorganizowanie specjalnych spotkań z rodzicami, poświęconych bezpieczeństwu w szkołach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kampania potrafi przekonać?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 13:20
W całej Polsce kandydaci do Parlamentu Europejskiego spotykają się z wyborcami. Przekonują do swoich racji i pomysłów, które chcą zrealizować w europarlamencie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy państwo powinno chronić dzieci przed fast foodami?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 13:02
Zdaniem Ministerstwa Zdrowia zorganizowane wizyty w sieciach fast food powinny zniknąć z harmonogramu wycieczek szkolnych i przedszkolnych.
rozwiń zwiń