Czy w imię solidarności społecznej powinniśmy wspierać finansowo osoby niepełnosprawne?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy w imię solidarności społecznej powinniśmy wspierać finansowo osoby niepełnosprawne?
Osoby niepełnosprawne czekają na nasza pomoc. To jedna z grup osób najmocniej zagrożonych wykluczeniem. Foto: shutterstock.com/Rawpixel.com

Rząd zapowiedział wypłatę 500 złotych co miesiąc osobom niepełnosprawnym powyżej 18. roku życia, całkowicie niezdolnym do pracy. 

Posłuchaj

Czy w imię solidarności społecznej powinniśmy wspierać finansowo osoby niepełnosprawne? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

wózek inwalidzki niepełnosprawność 1200.jpg
Wyjątkowy projekt Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka "Podaj Dalej"

Projekt ustawy ma być gotowy w czerwcu, a w lipcu ma trafić do Sejmu. Koszt wypłaty dodatku ma wynieść ok. 3 miliardów złotych rocznie. Jak zapewnia premier Morawiecki, pieniądze pochodzić będą z podatku od sprzedaży detalicznej, który po decyzji Sądu Unii Europejskiej będzie w Polsce wprowadzony w przyszłym roku. 

– Bardzo ubolewam nad tym, że sytuacja osób niepełnosprawnych, problemy tych osób czy kompleksowe świadczenie im pomocy, jakoś zbiega się tak i jest traktowane jako przedmiot walki politycznej. Mamy przez to bardzo wiele podziałów w środowisku osób niepełnosprawnych. Mamy świadczenia, które są dawane wyrywkowo i nie zawsze trafiają tych, do których powinny trafić – ocenia posłanka Agnieszka Ścigaj z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jak zwraca uwagę wiele niejasności, w kwestii pomocy osobom niepełnosprawnym, jest związanych z brakiem regulacji, dotyczących sposobów orzekania o niepełnosprawności.  


niepełnosprawny basen1200.jpg
Niepełnosprawnik, czyli pomocna wyszukiwarka

Iwona Hartwich z Polskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych zwróciła uwagę, że propozycja jest bardzo mało konkretna. – Nie ma projektu ustawy. Dziś nikt z rządu nie potrafi powiedzieć, kiedy te pieniądze będą należały się osobie niepełnosprawnej. My 40 dni błagaliśmy o pomoc, byliśmy językiem naszych dzieci, które błagały o 500 zł na życie. Tuż przed wyborami okazuje się, że rząd rzekomo znalazł te środki, ale namacalnie ich jeszcze nie ma – zauważa gość "Za, a nawet przeciw". 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz publicystów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Agnieszka Ścigaj (posłanka Kukiz'15, sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny), Przemysław Żydok (prezes zarządu Fundacji "Aktywizacja"), Beata Mirska-Piworowicz (prezes Stowarzyszenia "Damy radę"), Iwona Hartwich (Polskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych), Zuzanna Janaszek-Maciaszek (Fundacja im. doktora Piotra Janaszka "Podaj Dalej"), Łukasz Korwin (prezes Fundacji "Sprawni")
Data emisji: 3.06.2019 
Godzina emisji: 12.09

gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane