Czy papierosy powinny być coraz droższe?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 13:00
Z jednej strony rząd uszczelnia cały system podatkowy, z drugiej szuka większych wpływów planując podwyżki akcyzy na alkohol i papierosy.
Audio
  • Czy podwyższanie akcyzy na papierosy to dobry pomysł? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Cronislaw/Shutterstock.com

W opublikowanym niedawno projekcie Wieloletniego Planu Finansowego Państwa do 2022 roku został zapowiedziany wzrost akcyzy na papierosy o 3 proc. To oznacza, że cena paczki papierosów podskoczy o 70 gr. Pozornie niedużo, ale producenci są zdania, że to może wzmóc zainteresowanie szarą strefą. Nie brak opinii lekarzy, którzy uważają, że wzrost cen przyczynia się do zwalczania nałogu. W związku z tym…

– Założenia projektu są takie, że akcyza zostanie podniesiona. Nie nazwałabym tego wzrostem, a raczej regulacją stawek akcyzy, które dotyczą, między innymi, papierosów. Planowanym terminem przyjęcia nowych stawek jest styczeń 2020 roku. Rozumiem, że przemysł tytoniowy chciałby odłożenia, bądź też rozłożenia w czasie owej podwyżki, ale jest ona bardzo niewielka i, tak naprawdę, wynika z wyliczenia, które wzięło pod uwagę wskaźniki inflacji od ostatniej podwyżki – mówi Maria Rutka, dyrektor Departamentu Podatku Akcyzowego MF.

– Uprawa tytoniu ma się wciąż w Polsce nie najgorzej, choć pojawiają się problemy z opłacalnością. Niemniej, kilkanaście tysięcy gospodarstw wiejskich utrzymuje się właśnie z tego. Trzeba niestety przyznać, że podwyżki akcyzy mają wpływ na zapotrzebowanie na polski surowiec tytoniowy. Wiadomo, że jeżeli dochodzi do perturbacji w branży, cierpią na tym również plantatorzy – wyjaśnia Przemysław Noworyta

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz publicystów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Maria Rutka (dyrektor Departamentu Podatku Akcyzowego Ministerstwa Finansów), Przemysław Noworyta (dyrektor biura Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu), Jacek Jassem (onkolog i nauczyciel akademicki, profesor nauk medycznych, profesor zwyczajny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego), Zbigniew Sobecki (ekspert w zespole ds. cła i akcyzy w KMPG), Stanisław Maćkowiak (prezes Federacji Pacjentów Polskich), Sławomir Siwy (przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy)
Data emisji: 6.06.2019 
Godzina emisji: 12.09

ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy szpitale stanowią zagrożenie dla zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 13:30
Według Najwyższej Izby Kontroli bardzo wiele szpitali nie spełnia norm sanitarnych. Są województwa, w których nawet 70 procent placówek nie spełnia wymogów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wzrost cen odstraszy od kupowania legalnego alkoholu?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 13:14
Od nowego roku wzrośnie akcyza na papierosy i alkohol. Dodatkowo Ministerstwo Finansów opodatkuje również płyn do papierosów elektronicznych i same urządzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy przekażę 1 procent na rzecz organizacji pożytku publicznego?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 14:10
Z danych resortu finansów wynika, że liczba podatników, którzy w 2018 dokonali przekazania jednego procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, wyniosła 14 milionów i 100 tysięcy.
rozwiń zwiń