X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dobrowolna składka zdrowotna za wyższy standard?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 15:00
Zespół ekspertów powołany przez Ministerstwo Zdrowia nie ma wątpliwości. Systemowi opieki zdrowotnej mogą pomóc dodatkowe pieniądze. Można podnieść składkę zdrowotną wszystkim, ale na razie o takiej podwyżce nie ma mowy.
Audio
  • Lepsza opieka medyczna za wyższe składki? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Stock-Asso

Jest natomiast pomysł wprowadzenia dobrowolnej dopłaty do świadczenia, co gwarantowałoby wyższy standard usługi medycznej. Takie rozwiązanie proponował wiele lat temu prof. Zbigniew Religa, ale wówczas pomysł odsunięto, tłumacząc, że konstytucja gwarantuje nam równy i sprawiedliwy dostęp do opieki. Tyle że żyjemy w czasach, w których konstytucja gwarantuje nam równy dostęp do… braku opieki.

– Jeżeli chodzi o wydatki PKB na zdrowie, jesteśmy w ogonie Europy, praktycznie na jednym z ostatnich miejsc. Również, jeżeli chodzi o wydatki bezpośrednie, w przeliczeniu na dolary, jesteśmy w bardzo złej sytuacji finansowej. Od wielu lat dane środowisk medycznych i pacjentów wskazują na to, że nie jesteśmy w stanie tworzyć wydolnego systemu ochrony zdrowia przy tak niskim poziomie finansowania. Ponadto, mamy niedobory kadr medycznych – liczba lekarzy i pielęgniarek w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców kształtuje się na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej, a jeszcze przez cały czas mamy procesy migracji środowiskowej – tłumaczy doktor Jerzy Gryglewicz, ekspert Uczelni Łazarskiego.

– Uważam, że do tego pomysłu trzeba podchodzić z bardzo dużą dozą ostrożności na wypadek, gdyby efektem takiego rozwiązania miało być utworzenie się dwóch kategorii pacjentów. Na przykład, w jednym szpitalu publicznym będą pacjenci kategorii A i pacjenci kategorii B – tych z kategorii B pewnie byłoby więcej. Pojawia się pytanie, czy oferta skierowana do pacjentów kategorii A nie naruszałaby w żaden sposób spraw pacjentów B, chociażby ze względu na to, że do opieki nad nimi byłaby przydzielona większa ilość personelu – twierdzi dr Konstanty Radziwiłł, były minister zdrowia i senator Prawa i Sprawiedliwości. – Mogłoby nawet dojść do tego, że prawa pacjentów B byłyby uszczuplane – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz publicystów swoje opinie wyrazili również Trójkowi słuchacze.

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
ProwadziKuba Strzyczkowski 
Goście: dr Jerzy Gryglewicz (ekspert Uczelni Łazarskiego), Aleksandra Kurowska (redaktor naczelna portalu "Polityka Zdrowotna"), Marek Balicki (były minister zdrowia), dr Konstanty Radziwiłł (były minister zdrowia, senator Prawa i Sprawiedliwości), Adam Kozierkiewicz (ekspert rynku zdrowia)
Data emisji: 19.06.2019
Godzina emisji: 12.08

kr/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Przed nami rewolucja w służbie zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 13:50
W grę wchodzi likwidacja NFZ, finansowanie usług medycznych z budżetu, nowy koszyk świadczeń, darmowe leki dla osób po 75. roku życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nasze sądownictwo zmienia się na lepsze?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 14:00
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmiany w regulaminie urzędowania sądów powszechnych. Prezesi sądów będą mogli ingerować w prowadzenie spraw i na przykład podejmować decyzję o umorzeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zacieśnianie współpracy z USA jest naszą racją stanu?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 14:00
Zakończyła się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Polska zgłosiła chęć zakupu 32 samolotów F 35A. Wiadomo też, że nastąpi zwiększenie amerykańskiego kontyngentu w Polsce o minimum tysiąc żołnierzy.
rozwiń zwiń