X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy działanie firm pożyczkowych wymaga uregulowania?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 10:15
Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy antylichwiarskiej. Zakłada ona karę więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat dla każdego, kto oferuje pożyczki lichwiarskie.
Audio
  • Czy działanie firm pożyczkowych wymaga regulacji? ( Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/bluedog studio

To usuwanie pułapek zastawianych na nieświadomych obywateli – mówił o projekcie ustawy anty-lichwiarskiej premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, projekt ma zapobiegać nadużywaniu silnej pozycji przez firmy pożyczkowe wobec słabszych obywateli.

– Odsetki od pożyczki dziś są gigantyczne, wynoszą po kilkaset, kilka tysięcy złotych. Dlatego wprowadzamy stały limit kosztów poza-odsetkowych. Marże, prowizje, opłaty nie mogą przekraczać stałego limitu 10 proc. – mówi Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. Firmy chwytają się najróżniejszych trików – w jednym przypadku stworzono cos takiego jak opłata za dysponowanie kapitałem. Przykładowo, pożyczam tysiąc złotych, a dodatkowo żądam dwóch tysięcy za możliwość dysponowania tymi pieniędzmi. Obywatele nie mogą zostać pozostawieni z tym samym sobie. Konsument powinien mieć jasną informację, ile będzie musiał ostatecznie zapłacić za pożyczkę. Państwo powinno chronić swoich obywateli – dodaje.

– Firmy pożyczkowe udzielają niższych kwot, wobec tego stosują wyższe opłaty. W przypadku kredytów bankowych, gdy mamy do czynienia z wyższymi kwotami i tańszym kapitałem, te koszty dla klienta mogą być niższe. Firmy pożyczkowe pożyczają tylko i wyłącznie własny kapitał, to jest najdroższa forma finansowania działalności gospodarczej, stąd też, aby mogły funkcjonować, muszą proponować konsumentom wyższe koszty – twierdzi Jarosław Ryba, prezes zarządu Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz publicystów swoje zdanie wyrazili także Trójkowi słuchacze.

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
ProwadziKuba Strzyczkowski 
Goście: Janusz Grobicki (Centrum Badań im. Adama Smitha, miesięcznik finansowy "Bank"), Piotr Kuczyński (analityk rynków finansowych), Jarosław Ryba (Polski Związek Instytucji Pożyczkowych), Marcin Warchoł (Ministerstwo Sprawiedliwości)
Data emisji: 24.06.2019
Godzina emisji: 12.06

kr/ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy nasze sądownictwo zmienia się na lepsze?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 14:00
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmiany w regulaminie urzędowania sądów powszechnych. Prezesi sądów będą mogli ingerować w prowadzenie spraw i na przykład podejmować decyzję o umorzeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zacieśnianie współpracy z USA jest naszą racją stanu?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 14:00
Zakończyła się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Polska zgłosiła chęć zakupu 32 samolotów F 35A. Wiadomo też, że nastąpi zwiększenie amerykańskiego kontyngentu w Polsce o minimum tysiąc żołnierzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobrowolna składka zdrowotna za wyższy standard?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 15:00
Zespół ekspertów powołany przez Ministerstwo Zdrowia nie ma wątpliwości. Systemowi opieki zdrowotnej mogą pomóc dodatkowe pieniądze. Można podnieść składkę zdrowotną wszystkim, ale na razie o takiej podwyżce nie ma mowy.
rozwiń zwiń