Czy wyższa cena wódki zmniejszy spożycie?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 13:12
Kupujemy i pijemy coraz więcej wódki. Od stycznia do czerwca tego roku Polacy kupili prawie 123 miliony litrów, wydając 5 miliardów 860 milionów złotych. 
Audio
  • Czy Polacy piją coraz więcej? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/ Oleksandra Naumenko

To wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem o 7 procent. Co smutne, rośnie liczba zatrzymanych kierowców mających ponad pół promila alkoholu we krwi. "Alkohol jest zbyt tani!" – uważają niektórzy. W przyszłym roku akcyza na alkohol pójdzie w górę, ale czy wpłynie to na konsumpcję?

– Zamiata się temat pod dywan. Wola polityczna wymaga odważnych decyzji – mówi Krzysztof Brzózka, były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów. – Pije się w czterech ścianach i tak, żeby nie było nas widać. Ludziom ułatwia się picie. Chodzi mi o bardzo wygodne opakowania – dodaje.

– Każdego dnia milion osób upija się, tworząc ogromne zagrożenie w wielu dziedzinach naszego życia społecznego i gospodarczego. Musimy potraktować całą branżę alkoholową na równym poziomie albo będziemy mieli wybiórcze działania, które spowodują inne zainteresowanie konsumpcyjne – podkreśla Andrzej Polaczkiewicz, ekonomista.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze.

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Krzysztof Brzózka (były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych), Andrzej Polaczkiewicz (ekonomista), Bohdan Woronowicz (psychiatra, specjalista zajmujący się uzależnieniami), Sławomir Siwy (przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy.pl), Marek Konkolewski (ekspert ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego), dr Andrzej Fesnak (European Financial Consultant)
Data emisji5.09.2019
Godzina emisji12.08

kw/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy Polacy masowo przestali używać foliowych torebek?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 13:13
Wymiana pieców węglowych miała być finansowana z opłaty recyklingowej pobieranej od każdej torby foliowej o grubości od 15 do 50 mikrometrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy papierosy powinny być coraz droższe?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 13:00
Z jednej strony rząd uszczelnia cały system podatkowy, z drugiej szuka większych wpływów planując podwyżki akcyzy na alkohol i papierosy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kaucje pomogą rozwiązać problem plastikowych butelek?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 13:12
Zgodnie z dyrektywą unijną poziom odzysku plastikowych butelek na napoje ma wynosić (także w Polsce) w 2025 roku 75 procent, a w 2029 aż 90 procent.
rozwiń zwiń