Czy obietnice polityków wpływają na moje wybory?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 13:13
Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 13 października. Partie rozpoczęły swoje kampanie i składanie konkretnych obietnic. 
Audio
  • Czy wierzymy w obietnice wyborcze? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Elnur

Koalicja Obywatelska przedstawiła propozycje programowe. To m.in.reforma służby zdrowia i skrócenie czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty, zwolnienie z podatku pracujących emerytów, darmowy dostęp do zabiegu in vitro oraz prawa dla związków partnerskich. Dodatkowe propozycje przedstawiło również PiS. Minimalne wynagrodzenie minimalne ma wynosić w 2023 roku 4 tysiące brutto, a emeryci otrzymają "trzynastkę" i "czternastkę"

– Pomysł dobrowolnych składek na ZUS nie jest ryzykowny dla budżetu państwa. Z jednej strony chcemy, by było to państwo dobrobytu, żeby nie było osób bardzo biednych, pozostawionych sobie samym. W praktyce to, że ktoś nie chce wpłacać składek, oznacza, że nie chce pobierać świadczenia emerytalnego, bo go nie uzbiera. W ekonomii są pewne prawa. Jeśli ludzie zorientują się, że np. wpłacają składki, a nie dostają świadczeń, to zrobią wszystko, żeby ich nie wpłacać – mówi dr Cezary Mech, ekonomista.

– 30 lat po transformacji, która zorientowana była na niskie płace, kierunek zwiększania ich jest słuszny. Pracodawcy nie mogą tego przyjmować z radością, to oczywiste. Naszą słabością od lat jest brak długookresowych strategii i wizji rozwojowych. Wymaga to długofalowego spojrzenia, tym bardziej teraz, gdy stoimy u wrót tzw. "czwartej rewolucji przemysłowej". Każdy kraj, który nie wykorzysta nowoczesnych technologii – przegra – zwraca uwagę prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze.

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: dr Cezary Mech (ekonomista i urzędnik państwowy, nauczyciel akademicki, były wiceminister finansów), dr Sergiusz Trzeciak (ekspert zajmujący się komunikacją strategiczną), Dominik Owczarek (analityk Instytutu Spraw Publicznych), prof. Elżbieta Mączyńska (prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego), dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha), prof. Adam Grzegorczyk (Wyższa Szkoła Promocji w Warszawie)
Data emisji: 9.09.2019
Godzina emisji12.08

ml/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy mam zaufanie do obietnic wyborczych?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 13:15
Nikt nam nie obieca tyle, co polityk marzący o władzy albo ten, który chce ją utrzymać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kampania potrafi przekonać?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 13:20
W całej Polsce kandydaci do Parlamentu Europejskiego spotykają się z wyborcami. Przekonują do swoich racji i pomysłów, które chcą zrealizować w europarlamencie. 
rozwiń zwiń