Czy przyszłość dla prowadzących działalność jawi się optymistycznie?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 13:00
Jak wynika z badań Instytutu IBRIS, koszty pracy i wysokie podatki to najważniejsze przeszkody w prowadzeniu firmy.
Audio
  • Jak zwiększenie pensji minimalnych zmieni sytuację przedsiębiorców? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/fizkes

Prawdę mówiąc, nic zaskakującego. Ankietowani uważają, że życie biznesmena nie jest usłane różami. Polacy są przekonani, że to praca na okrągło, przytłaczająca odpowiedzialnością. Zgodnie z zapowiedziami Prawa i Sprawiedliwości pensja minimalna ma wynosić 3 tys. złotych, a za trzy lata – 4 tys. złotych brutto.

– Mówienie, że przedsiębiorców trzeba zmuszać do płacenia dobrze, nie jest uzasadnione, bo jednak polscy przedsiębiorcy zachowują się na rynku racjonalnie. Jeżeli dzisiaj byśmy wzięli tę płacę, którą proponuje rząd, np. dla Warszawy, to byłoby nieporozumienie. W dużych ośrodkach to nawet te 4 tys. nie są szokujące, za to we wszystkich małych ośrodkach na ścianie wschodniej czy w warmińsko-mazurskim, ten rynek jest zupełnie inny – mówił Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

– Zapowiedź radykalnej podwyżki pensji minimalnej to trochę dziwny pomysł zarówno z gospodarczego, jak i politycznego punktu widzenia. Ja tutaj ekonomicznego uzasadnienia nie widzę. W mniejszej skali takie rozwiązanie wprowadzono na Węgrzech. Tam 10% ludzi, którzy byli na najniższej pensji krajowej, straciło pracę. Ceny różnych artykułów wzrosły średnio o 11%. 75% tej podwyżki zostało przerzucone na ludzi, 25% zamortyzował biznes. Należy sądzić, że podobnie może być u nas – argumentował Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze.

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Adam Abramowicz (rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców), Andrzej Faliński (Forum Dialogu Gospodarczego), Dariusz Duma (przedsiębiorca, doradca biznesowy), Cezary Kaźmierczak (prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), Karol Wałachowski (Klub Jagielloński)
Data emisji: 10.09.2019
Godzina emisji12.09

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy klimat dla małych i średnich przedsiębiorców poprawia się?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 15:58
Minął rok od kiedy na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców został powołany Adam Abramowicz. Jak to zwykle bywa, jedni chwalą rzecznika, inni po roku pracy czują niedosyt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy emeryci powinni mieć prawo do swobodnego zarabiania?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 13:00
Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, każdego miesiąca około pięciu tysięcy emerytów ma zawieszone świadczenie. Powód? Dorabiają i zarabiają za dużo!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polska ma potencjał, by być zamożnym krajem?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 13:13
Według Eurostatu Produkt Krajowy Brutto na głowę mieszkańca Polski wynosił w ubiegłym roku 71 procent średniej unijnej. Grecja miała PKB na poziomie 68 procent, a Portugalia – 76 procent.
rozwiń zwiń