X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy już wiem, że mam alergię?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 13:00
Alergia to coraz powszechniejszy problem. Uczulone są dzieci, uczulają się dorośli.
Audio
  • Czy wszyscy jesteśmy na coś uczuleni? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Orawan Pattarawimonchai

Problemem nie są wyłącznie alergeny naturalne, ale chemia, antybiotyki zawarte w mięsie, sztuczne barwniki, środki ochrony roślin – wszystko to osłabia układ odpornościowy człowieka i sprawia, że stajemy się bardziej podatni na alergie. Do tego skłonność do alergii możemy odziedziczyć. Objawów choroby jest bardzo wiele i poważnie utrudniają one normalne funkcjonowanie.

– Ponad połowa ludzi nie wie, że ma alergię. Ta może się objawić lub nie. To nieprzewidywalne, ale ryzyko wystąpienia choroby alergicznej jest przeogromne, do 80-90% w najbliższych pięciu, dziesięciu latach. To głównie kwestia tego, czym oddychamy i co jemy. Wiadomo, że jeżeli chodzi o smog, nasz kraj jest liderem w Europie albo nawet na świecie. Spaliny i dym tytoniowy to też bardzo ważne czynniki. Poza tym dostarczamy sobie dużo środków chemicznych z pożywieniem – mówi Paweł Klimczyk, alergolog, pediatra i pulmonolog.

– Każdy na alergię reaguje zupełnie inaczej, w związku z tym żadne uogólnienia nie mają tutaj racji bytu – zaznacza Aleksandra Kurowska, redaktor naczelna portalu Polityka Zdrowotna. – Zachęcam do tego, żeby obserwować, co się je, w co się ubiera, jakie środki czystości się stosuje, w jakich warunkach przebywało się tego czy innego dnia. Starajmy się jeść żywność ekologiczną, a kiedy kupujemy nowe ubrania, nie zakładajmy ich od razu, trzeba je wypłukać i najlepiej wyprać – radzi.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi słuchacze.

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Lidia Aleksandrowicz (fundacja "Zdrowie na miarę"), dr n. med. Anna Bochenek-Mularczyk, Paweł Klimczyk (alergolog, pediatra i pulmonolog), Aleksandra Kurowska (portal Polityka Zdrowotna), Stanisław Maćkowiak (Federacja Pacjentów Polskich), Justyna Marszałkowska-Jakubik (dietetyk, autorka bloga Zdrowo Najedzeni)
Data emisji: 16.09.2019
Godzina emisji12.09

kr/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy papierosy powinny być coraz droższe?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 13:00
Z jednej strony rząd uszczelnia cały system podatkowy, z drugiej szuka większych wpływów planując podwyżki akcyzy na alkohol i papierosy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kaucje pomogą rozwiązać problem plastikowych butelek?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 13:12
Zgodnie z dyrektywą unijną poziom odzysku plastikowych butelek na napoje ma wynosić (także w Polsce) w 2025 roku 75 procent, a w 2029 aż 90 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wyższa cena wódki zmniejszy spożycie?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 13:12
Kupujemy i pijemy coraz więcej wódki. Od stycznia do czerwca tego roku Polacy kupili prawie 123 miliony litrów, wydając 5 miliardów 860 milionów złotych. 
rozwiń zwiń