Czy już wiem, że mam alergię?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 13:00
Alergia to coraz powszechniejszy problem. Uczulone są dzieci, uczulają się dorośli.
Audio
  • Czy wszyscy jesteśmy na coś uczuleni? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Orawan Pattarawimonchai

Problemem nie są wyłącznie alergeny naturalne, ale chemia, antybiotyki zawarte w mięsie, sztuczne barwniki, środki ochrony roślin – wszystko to osłabia układ odpornościowy człowieka i sprawia, że stajemy się bardziej podatni na alergie. Do tego skłonność do alergii możemy odziedziczyć. Objawów choroby jest bardzo wiele i poważnie utrudniają one normalne funkcjonowanie.

– Ponad połowa ludzi nie wie, że ma alergię. Ta może się objawić lub nie. To nieprzewidywalne, ale ryzyko wystąpienia choroby alergicznej jest przeogromne, do 80-90% w najbliższych pięciu, dziesięciu latach. To głównie kwestia tego, czym oddychamy i co jemy. Wiadomo, że jeżeli chodzi o smog, nasz kraj jest liderem w Europie albo nawet na świecie. Spaliny i dym tytoniowy to też bardzo ważne czynniki. Poza tym dostarczamy sobie dużo środków chemicznych z pożywieniem – mówi Paweł Klimczyk, alergolog, pediatra i pulmonolog.

– Każdy na alergię reaguje zupełnie inaczej, w związku z tym żadne uogólnienia nie mają tutaj racji bytu – zaznacza Aleksandra Kurowska, redaktor naczelna portalu Polityka Zdrowotna. – Zachęcam do tego, żeby obserwować, co się je, w co się ubiera, jakie środki czystości się stosuje, w jakich warunkach przebywało się tego czy innego dnia. Starajmy się jeść żywność ekologiczną, a kiedy kupujemy nowe ubrania, nie zakładajmy ich od razu, trzeba je wypłukać i najlepiej wyprać – radzi.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi słuchacze.

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Lidia Aleksandrowicz (fundacja "Zdrowie na miarę"), dr n. med. Anna Bochenek-Mularczyk, Paweł Klimczyk (alergolog, pediatra i pulmonolog), Aleksandra Kurowska (portal Polityka Zdrowotna), Stanisław Maćkowiak (Federacja Pacjentów Polskich), Justyna Marszałkowska-Jakubik (dietetyk, autorka bloga Zdrowo Najedzeni)
Data emisji: 16.09.2019
Godzina emisji12.09

kr/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy papierosy powinny być coraz droższe?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 13:00
Z jednej strony rząd uszczelnia cały system podatkowy, z drugiej szuka większych wpływów planując podwyżki akcyzy na alkohol i papierosy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kaucje pomogą rozwiązać problem plastikowych butelek?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 13:12
Zgodnie z dyrektywą unijną poziom odzysku plastikowych butelek na napoje ma wynosić (także w Polsce) w 2025 roku 75 procent, a w 2029 aż 90 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wyższa cena wódki zmniejszy spożycie?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 13:12
Kupujemy i pijemy coraz więcej wódki. Od stycznia do czerwca tego roku Polacy kupili prawie 123 miliony litrów, wydając 5 miliardów 860 milionów złotych. 
rozwiń zwiń