Czy boję się zmiany zawodu?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 13:13
Sektor finansowy, logistyka, handel i marketing – w te dziedziny życia automatyzacja wkroczyła z rozmachem.
Audio
  • Cy roboty zastąpią nas w pracy? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/SasinTipchai

Pracownicy są masowo zastępowani robotami i usprawnieniami cyfrowymi. Tymczasem Polacy nie obawiają się, że maszyny zastąpią ich w pracy. Jak wynika z najnowszych badań Workforce View in Europe 2019 – niemal 74 proc. polskich pracowników sądzi, iż nigdy nie zostaną zastąpieni przez maszyny.

– Automatyzacja i robotyzacja przyspiesza w ostatnich latach, a mimo to mamy rekordowo niskie bezrobocie. Powstaje mnóstwo nowych zawodów – podkreśla Piotr Żółkiewicz z Zolkiewicz & Partners. – Nie mam wątpliwości, że np. w przyszłości zawodowi kierowcy będą niepotrzebni. To jest jednak proces drugotrwały. Ci, którzy teraz pracują w tym zawodzie, nie mają się czego obawiać – dodaje. 

– Do tej pory żyliśmy w przekonaniu, że maszyny będą nas zastępować w tych czynnościach, które są trudne dla człowieka. Niestety okazało się, że im lepsze są maszyny, to skuteczniej zastępują nas w dziedzinach, w których czuliśmy się bardzo pewnie np. w sprzedaży hamburgerów – mówi dziennikarz naukowy dr Łukasz Badowski.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze.

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
Prowadzi: Marcin Pośpiech
GościePiotr Żółkiewicz (Zolkiewicz & Partners), dr Łukasz Badowski (fizyk, dziennikarz naukowy), dr Leszek Mellibruda (psycholog społeczny, psycholog biznesu), dr Dominik Lubasz (radca prawny), Alek Tarkowski (prezes fundacji Centrum Cyfrowe)
Data emisji: 19.09.2019
Godzina emisji12.08

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy już wiem, że mam alergię?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 13:00
Alergia to coraz powszechniejszy problem. Uczulone są dzieci, uczulają się dorośli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy warto wprowadzić podatek cukrowy?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 13:00
Polacy tyją na potęgę, a cukrzyca zbiera żniwo. Przesłodzona żywność – cukier obecny jest niemal we wszystkim – nie sprzyja zdrowiu rodaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zakazać smakowych e-papierosów?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 13:13
Główny Inspektor Sanitarny w tym tygodniu wyśle do szkół list w sprawie e-papierosów. Chodzi o uprzedzenie rodziców przed skutkami, jakie dla zdrowia dzieci mogą mieć te urządzenia.
rozwiń zwiń