Czy hejt w internecie ma na mnie wpływ?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 13:00
"SokzBuraka" to jeden z największych portali hejterskich w polskim internecie. Jego profil na Facebooku jest obserwowany przez około 800 tysięcy osób. Słynie z krytyki środowisk konserwatywnych oraz ostrych i wulgarnych publikacji. Działanie portalu stało się podstawą do dyskusji w audycji "Za, a nawet przeciw". 
Audio
  • Czy radzę sobie z hejtem w sieci? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Antonio Guillem

Czy hejt w internecie ma na mnie wpływ? Na tak postawione pytanie odpowiadali Słuchacze Trójki oraz goście: dr hab. Jacek Dąbała, medioznawca z Wydziału Nauk Społecznych KUL oraz Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Według dr Jacka Dąbały, hejt w sieci ma wpływ na ludzi, ale muszą być spełnione pewne warunki. – Ma wpływ, kiedy ktoś jest nieprzygotowany intelektualnie, czyli nie radzi sobie z mediami, nie rozumie ich specyfiki. Natomiast człowiek świadomy, dojrzały i myślący raczej izoluje się od tego. Hejt może mieć wpływ też wtedy, gdy pojawia się w przekazach poważnych, a więc gdy dzieje się to w sferze publicystyki, która aspiruje do tego, by w sposób dojrzały, opiniotwórczy formować pewne myśli – twierdzi medioznawca z Wydziału Nauk Społecznych KUL.

– Coraz częściej jako społeczeństwo utożsamiamy się z mediami społecznościowymi, ze światem wirtualnym. Wszystkie badania pokazują, że nienawiść w internecie, która nas otacza, z jednej strony jest odpowiedzią na naszą frustrację, a z drugiej ma ogromny wpływ na nasze życie. Badania pokazują, że liczba komentarzy i treści, które są dla nas obraźliwe, wzrasta, a nie maleje. Oznacza to, że zmieniają się nasze granice – mówi z kolei Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
Prowadzi: Piotr Łodej
Goście: dr hab. Jacek Dąbała (medioznawca z Wydziału Nauk Społecznych KUL), Maciej Kawecki (dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie), prof. Kazimierz Kik (politolog, kandydat do Senatu z listy bezpartyjnych samorządowców), Marek Pyza (dziennikarz tygodnika "Sieci")
Data emisji: 26.09.2019
Godzina emisji12.09

kr/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy mamy pomysł na walkę z nienawiścią w internecie?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 13:15
Wszyscy są zgodni. Wulgarność, nienawiść, nawoływanie do przemocy, agresja przekraczają w internecie wszelkie granice. Nie ma żadnych świętości, nie ma żadnych hamulców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy internet wychowuje nam dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 13:01
Nasze babcie grzmiały, że telewizja przejęła rolę wychowawczą. Ale od tego czasu świat przyniósł nam nowe i bardziej agresywne medium, jakim jest internet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy czuję się cenzurowany przez serwisy społecznościowe i portale?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 13:35
Podobno w internecie można znaleźć wszystko. To nieprawda, bo to platformy i serwisy internetowe decydują o tym, co zobaczymy w sieci i co będziemy mogli zamieścić.
rozwiń zwiń