Czy czuję się cenzurowany w internecie?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 13:00
Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański pozywa Facebooka. 
Audio
  • Czy doświadczyłem internetowej cenzury? (Za a nawet przeciw/Trójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay

Zdaniem polityka portal łamie konstytucyjne zasady wolności słowa. Na podobne praktyki już wcześniej skarżyli się indywidualni użytkownicy, organizacje czy firmy.

– Czy portal społecznościowy, który, jak mówi jego przedstawiciel, powstał po to, by umożliwić realizację zasady wolności słowa, wolną wymianę myśli między obywatelami, może stosować cenzurę prewencyjną i znane z czasów PRL tzw. "zapisy na nazwisko"? Rozumiem, że może istnieć regulamin, który zabrania w postach łamania prawa, nawoływania do przemocy. Wtedy naruszony jest Kodeks Karny i sytuacja jest jasna. Regulamin, o którym mowa, jest bardzo mętny, nie wprowadza żadnych konieczności wykazania na podstawie czego pewne treści są blokowane i, na dodatek, jest tak ogólnikowy, że określa na przykład obszary pod szczególnym nadzorem administratora: polityczne, społeczne, ekonomiczne. Nie ma obszaru życia, którego nie ma w tym regulaminie, co pozwala na pełną dowolność działania – mówi szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

– Tak zwana GAFA, jak określa się cztery największe firmy technologiczne na świecie, to monopoliści. To giganci, z którymi rzeczywiście bardzo trudno jest walczyć na poziomie krajowym. Ciężko jest wymuszać na nich przestrzegania prawa na poziomie krajowym. Dlatego, uważam, że największym wyzwaniem dla nowo wybranych organów unijnych, jest przede wszystkim wypracowanie mechanizmów skutecznego egzekwowania prawa przez takie firmy – wyjaśnia prawnik dr Maciej Kawecki.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz publicystów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze.

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Krzysztof Czabański (szef Rady Mediów Narodowych, poseł PiS), Jakub Kralka (redaktor naczelny serwisu Bezprawnik.pl), dr Maciej Kawecki (prawnik, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie), Przemysław Pająk (redaktor naczelny Spider's Web), Wojciech Klicki (Fundacja Panoptykon), Rafał Ziemkiewicz (publicysta, DoRzeczy)
Data emisji: 25.09.2019
Godzina emisji12.08

ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy boję się zmiany zawodu?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 13:13
Sektor finansowy, logistyka, handel i marketing – w te dziedziny życia automatyzacja wkroczyła z rozmachem.
rozwiń zwiń