Czy jawność majątku powinna dotyczyć również żony i dzieci polityka?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 13:00
Ustawa w sprawie jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych, której projekt powstał w kancelarii premiera, została uchwalona przez Sejm 11 sierpnia.
Audio
  • Czy członkowie rodziny polityków powinni ujawniać swój majątek? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/fizkes

Premier, ministrowie, posłowie, europosłowie, senatorowie, prezesi: TK, NSA i SN, a także osoby stojące na czele innych instytucji państwowych będą zobowiązane do umieszczenia w oświadczeniu majątkowym informacji o majątku osobistym małżonków, dzieci i osób pozostających we wspólnym pożyciu. Wczoraj Prezydent RP skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

– Jedną z przesłanek wprowadzenia tych zmian jest potwierdzenie w wyniku badań oświadczenia o stanie majątkowym przez urzędy skarbowe i Centralne Biuro Antykorupcyjne, potwierdzenie, że źródła pochodzenia uzyskanego majątku nie budzą wątpliwości. Zdaniem rządu powyższe regulacje zwiększyłyby poziom zaufania społeczeństwa do osób piastujących funkcje publiczne, a co za tym idzie, niewątpliwie stanowiłoby to wartość w demokratycznym państwie prawa – mówił Tomasz Szczegielniak, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i sekretarz Rady Ministrów.

– Jeżeli zwrócimy uwagę na sekwencję wydarzeń w tej sprawie, to PiS ustami Jarosława Kaczyńskiego obiecywał, że już wkrótce doprowadzi do przepisów, które ujawnią majątki rodzin osób zajmujących najwyższe stanowiska w państwie. Natomiast doprowadzono do kolejnego bubla prawnego. Nie wiem, co jest gorsze: celowe, cyniczne działanie, by nie uchwalić przepisów czy głupota polegająca na wprowadzaniu rozwiązań, które byłyby nie do wyegzekwowania – komentuje Borys Budka, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi słuchacze.

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Borys Budka (wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej), prof. Adam Grzegorczyk (Wyższa Szkoła Promocji w Warszawie), prof. Kazimierz Kik (politolog), Tomasz Szczegielniak (podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i sekretarz Rady Ministrów), dr Sergiusz Trzeciak (ekspert ds. komunikacji strategicznej)
Data emisji: 22.10.2019
Godzina emisji12.08

kr/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy banki powinny odpowiadać za kredyty frankowe?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 13:13
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda wyrok w sprawie państwa Dziubaków, którzy zawarli umowę na kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ogłoszona piątka powinna być priorytetem nowego rządu?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 13:00
Jak zapowiedział Jarosław Kaczyński, w ciągu trzech miesięcy rządów PiS zostaną przygotowane albo nawet uchwalone ustawy dotyczące pięciu spraw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zmiana Kodeksu karnego ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 13:13
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji kodeksu karnego. Projekt powstał z inicjatywy Fundacji "Pro-Prawo do Życia".
rozwiń zwiń