Zakaz palenia węglem?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 13:00
Przed nami sezon grzewczy i zapewne wielokrotnie usłyszymy o smogu w miastach.
Audio
  • Czym zastąpić węgiel? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Piotr Mitelski

Od roku funkcjonuje program "Czyste powietrze" w Polsce, którego celem jest demontaż starych "kopciuchów", trujących na potęgę. Do wymiany jest około czterech milionów pieców, tymczasem do dziś podpisano zaledwie dwadzieścia tysięcy umów o wymianie urządzeń. Działacze z Polskiego Alarmu Smogowego uważają, że szybko oczekiwanych zmian nie będzie, dlatego w wielu miastach namawiają do zakazu palenia węglem.

– Pamiętajmy, że ten program realizowany jest w latach 2018-2019. To nasze wielkie narodowe zadanie, aby oczyścić powietrze w Polsce. Każdy program na taką skalę musi się rozpędzić – mówi Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Musimy śledzić to, co dzieje się w naszych gminach i województwach, bo to właśnie tam podejmowane są decyzje, czym możemy ogrzewać nasze domy – dodaje. 

– Jeżeli chcemy poradzić sobie z zanieczyszczeniem powietrza w Krakowie czy w Warszawie, to nie samo miasto, ale cała aglomeracja ma znaczenie – zaznacza Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. – Zakaz, który my postulujemy, jest odłożony w czasie. Mamy jeszcze na to 3 lata. Możemy się na to przygotować – podkreśla. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze.

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Piotr Woźny (prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste powietrze"), Piotr Siergiej (Polski Alarm Smogowy) dr Tomasz Teluk (prezes Instytutu Globalizacji), dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), Paweł Ścigalski (pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza), Łukasz Adamkiewicz (Europejskie Centrum Czystego Powietrza) 
Data emisji: 30.10.2019
Godzina emisji12.07

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy w szkołach jest miejsce na Tęczowy Piątek?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 13:00
Jak co roku, Kampania Przeciw Homofobii zaprasza szkoły do udziału w akcji Tęczowy Piątek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy segreguję śmieci w pięciu frakcjach?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 13:00
66 proc. Polaków deklaruje, że segreguje śmieci. Ale tylko połowa z nas uważa, ze segregowanie ma sens.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ustawę o ochronie zwierząt należy znowelizować?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 13:00
Niedawno cały świat dowiedział się, co dzieje się w niemieckim laboratorium Farmakologii i Toksykologii w Hamburgu, gdzie dręczone są zwierzęta.
rozwiń zwiń