Czy temperatura sporu politycznego nieco spadnie?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 13:00
Inauguracyjne posiedzenia Sejmu i Senatu za nami.
Audio
  • Czy zbliża się koniec politycznych konfliktów? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Sejmowa sala posiedzeń
Sejmowa sala posiedzeńFoto: shutterstock.com/SpandowStockPhoto

Wybrano marszałków obu izb, a Andrzej Duda wygłosił przemówienie. – Polska jest jedna i jest wspólna, w najważniejszych sprawach dla Polski potrzebna jest jedność – mówił prezydent. Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że jest nadzieja na odrodzenie, a prezes Jarosław Kaczyński, że to koniec "totalnej opozycji" i że to wielki postęp w naszym życiu publicznym. Posiedzenia izb parlamentarnych przebiegły godnie i spokojnie, może zatem czas na pytanie…

Czy temperatura sporu politycznego nieco spadnie?

– Rozmowa jest zawsze dobrą rzeczą i na pewno nie będziemy od niej uciekać, zwłaszcza że rzeczywistość jest taka, jaka jest. Zdajemy sobie sprawę, że są sytuacje, kiedy będzie trzeba tę większość w Senacie wynegocjować. Senat może, ale nie musi. Daję kredyt zaufania marszałkowi Grodzkiemu i jego wicemarszałkom, że nie będą narzędziem politycznego "wsadzania kijka w szprychy", tylko że jeżeli rzeczywiście będą mieli uwagi natury merytorycznej, będzie to asumpt do dyskusji, a nie tylko do partyjnego ostrzeliwania się w ramach wojny opozycyjnej – mówi Radosław Fogiel, poseł oraz zastępca rzecznika partii Prawo i Sprawiedliwość.

– Senat jest bardzo ważnym elementem polskiego systemu konstytucyjnego, nie tylko emanacją narodu, ale i majestatu Rzeczpospolitej. Byłoby skrajną nieroztropnością, gdybyśmy pełnili rolę hamulcowego. Jeżeli ustawa będzie dobra, to i ją poprę, natomiast jeżeli będzie wymagała poprawek, poprawimy ją i wyślemy do Senatu, a jeżeli Senat uzna, że ustawa jest nie do zaakceptowania, wtedy ją odwrócimy i będzie zajmował się nią Sejm. Jeżeli spojrzymy na głosowania w tej kadencji, opozycja nie zawsze głosowała totalnie przeciw. Wiele ustaw znalazło poparcie obu stron – argumentuje marszałek Senatu, Tomasz Grodzki.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Rafał Dymek (Fundacja im. Roberta Schumana), Radosław Fogiel (poseł, zastępca rzecznika partii Prawo i Sprawiedliwość), prof. Tomasz Grodzki (marszałek Senatu), Grzegorz Lewicki (Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego), Dominik Owczarek (analityk Instytutu Spraw Publicznych), dr Sergiusz Trzeciak (ekspert zajmujący sie komunikacją strategiczną)
Data emisji: 14.11.2019
Godzina emisji12.08

kr/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy wyniki wyborów napawają optymizmem?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 13:00
Po podliczeniu głosów z blisko 99,49% obwodowych komisji wyborczych wiemy, że Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Sejmu zdobyło 43,76% głosów, Koalicja Obywatelska – 27,24 %, SLD – 12,52 %, PSL - 8,58%, a Konfederacja – 6,79 %. Czy takie wyniki zaskakują?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ogłoszona piątka powinna być priorytetem nowego rządu?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 13:00
Jak zapowiedział Jarosław Kaczyński, w ciągu trzech miesięcy rządów PiS zostaną przygotowane albo nawet uchwalone ustawy dotyczące pięciu spraw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Lewica odegra istotną rolę w parlamencie?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 13:13
Po latach nieobecności wraca do Sejmu lewicowa partia. Trzeci wynik w wyborach zwiększył apetyty działaczy, którzy twierdzą, że za cztery lata to właśnie Lewica będzie głównym rywalem Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń