X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy polityczki, krytyczki i ministry przyjmą się w polszczyźnie?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 13:00
W prasie, ale również w internecie na różnych forach toczy się dyskusja dotycząca żeńskich końcówek.
Audio
  • Czy feminatywy wejdą do naszego języka? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/igorstevanovic

Chodzi o to, by w polszczyźnie funkcjonowały na co dzień polityczki, magistry, krytyczki, gościnie czy ministry. Niedawno grupa polityczek wybranych z list Lewicy zgłosiła do kancelarii Sejmu wniosek o "uwzględnienie płci". W dokumentach, na kartach do głosowania chcą być posłankami, a nie posłami na Sejm. W ogólnopolskiej dyskusji mamy do czynienia nie tylko ze sporem językowym, ale również politycznym, ideologicznym.

Czy polityczki, krytyczki i ministry przyjmą się w polszczyźnie?

– Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że niechęć budzi to, że żeńskie końcówki brzmią dziwnie, w związku z czym mają trudności, by zakorzenić się w polszczyźnie. Po prostu zapomnieliśmy o własnej tradycji. Słowo "gościni" funkcjonowało w języku polskim i znajdowało się w jednym z wydanych w latach 20. XX w. słowników języka polskiego. Jeżeli mielibyśmy zacząć używać żeńskich końcówek i miałoby się z tym wiązać pojawienie się nowego znaczenia, nie byłoby w tym nic złego. Tylko pozostałoby pytanie, czy to byłoby pojawienie się nowego znaczenia, czy może powrót do tradycji – argumentuje Agnieszka Grzybek z Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji "STER".

– Jestem zwolenniczką tego, by język wykorzystywał swoje możliwości słowotwórcze, a nasz ma ich bardzo dużo. Prawie od każdej formy męskiej możemy utworzyć formę żeńską. Tak jak mamy "lekarza" i "lekarkę" czy "nauczyciela" i "nauczycielkę", możemy mieć "ministra" i "ministerkę" lub "premiera" i "premierkę". Na przykład Czesi i Słowacy nie mają z tym żadnego problemu, tam jest "kanclerzka" itp. Z jednej strony są możliwości systemowe języka, czyli możemy tworzyć słowa, ale z drugiej strony są jego użytkownicy, z których jedni chcą, a drudzy nie. Trzeba brać też pod uwagę odczucia społeczne – mówi prof. Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca Rady Języka Polskiego.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Adam Grzegorczyk (Wyższa Szkoła Promocji w Warszawie), Agnieszka Grzybek (Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER), prof. Katarzyna Kłosińska (przewodnicząca Rady Języka Polskiego), Urszula Nowakowska (dyrektorka Centrum Praw Kobiet), Wanda Nowicka (posłanka klewicy), dr Aleksandra Piotrowska (psycholożka)
Data emisji: 19.11.2019
Godzina emisji12.08

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy ogłoszona piątka powinna być priorytetem nowego rządu?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 13:00
Jak zapowiedział Jarosław Kaczyński, w ciągu trzech miesięcy rządów PiS zostaną przygotowane albo nawet uchwalone ustawy dotyczące pięciu spraw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zmiany patronów ulic są nam potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 13:13
Rada Miasta Białystok przegłosowała zmianę nazwy ulicy majora Zygmunta Szendzielarza na ulicę Podlaską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy temperatura sporu politycznego nieco spadnie?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 13:00
Inauguracyjne posiedzenia Sejmu i Senatu za nami.
rozwiń zwiń