Elektrownia atomowa w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 13:00
Piotr Naimski – pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej – ogłosił, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy powstanie nowy podmiot, który zajmie się budową elektrowni jądrowej.
Audio
  • Czy Polska potrzebuje elektrowni jądrowej? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Elektrownia atomowa
Elektrownia atomowaFoto: Shutterstock.com/Kletr

Rozstrzygnięta zostanie również sprawa finansowania całego projektu. Wiele wskazuje na to, że Polska zdecyduje się na współpracę technologiczną z Amerykanami.

– Mało kto wie o tym, że w Polsce mamy zalążki przemysłu jądrowego. Mamy już kilkadziesiąt firm, które z powodzeniem realizują różne zadania w elektrowniach jądrowych na całym świecie. Strategia rządu zakłada, że inwestor, który realizowałby tę inwestycję razem z polskim partnerem, podjąłby się nie tylko dostarczania technologii, ale i finansowania tego projektu w znacznej części. Jeżeli spojrzeć na to, jak działa rynek jądrowy na świecie, widać, że dominujące państwa na tym rynku oferują pakiet, w którym jest nie tylko technologia reaktorowa, ale również w dużej mierze wykonawstwo oraz kapitał potrzebny na zrealizowanie tej inwestycji – argumentuje Tomasz Nowacki, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Aktywów. 

– Żeby się rozwijać, potrzebujemy coraz więcej energii i musimy skądś tę energię wziąć – albo importować zza granicy, albo produkować u siebie. Nasze zapasy węgla przyczyniają się do efektu cieplarnianego, co będzie nas drogo kosztować, a oprócz tego są one na wyczerpaniu. Jeżeli chodzi o odnawialne źródła energii, np. elektrownie wodne, to w Polsce nie byłoby to proste do zrealizowania, bo budowa takiej elektrowni jest związana z postawieniem tamy. Żeby zbudować odpowiednią liczbę wiatraków energetycznych, trzeba mieć ogromne środki. Ponadto elektrownie wiatrowe, baterie słoneczne itp. to źródła energii dające energię tymczasową – wyjaśnia prof. Jarosław Perkowski z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Tomasz Nowacki (dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Aktywów), prof. Jarosław Perkowski (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego), Wojciech Jakóbik (redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl), dr Andrzej Strupczewski (Narodowe Centrum Badań Jądrowych), dr Tomasz Teluk (Instytut Globalizacji), Sebastian Włodarski (portal ElektrowniaJadrowa.pl) 
Data emisji: 21.11.2019
Godzina emisji12.08

kr/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych powinna zostać zmieniona?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 13:00
Spółdzielnia mieszkaniowa w Polsce to gigantyczny biznes. W budynkach zarządzanych przez spółdzielnie mieszka blisko 10 milionów Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy powinniśmy otworzyć rynek pracy dla lekarzy z za granicy?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 13:00
Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że od 2005 roku na pracę za granicą zdecydowało się blisko 15 tysięcy lekarzy. Wedle szacunków w Polsce brakuje około 68 tysięcy lekarzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy polityczki, krytyczki i ministry przyjmą się w polszczyźnie?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 13:00
W prasie, ale również w internecie na różnych forach toczy się dyskusja dotycząca żeńskich końcówek.
rozwiń zwiń