Czy problem ubóstwa można rozwiązać?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 13:13
Stowarzyszenie  Wiosna przedstawiło raport o biedzie w Polsce. W ubiegłym roku, w skrajnym ubóstwie żyło około dwóch milionów osób.
Audio
  • Jak walczyć z ubóstwem? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/StanislauV

Niestety w ciągu roku liczba ta wzrosła. Polacy, którzy starają się przeżyć za osiem złotych dziennie… Ubóstwo dotyczy także ponad 400 tysięcy dzieci.  

– Budżet gospodarstw ubogich jest bardzo specyficzny strukturalnie. Tam są przewagi wydatków żywnościowych, czynsz i media. Do tego dochodzi nam problem warunków mieszkaniowych. Jeśli osoba uboga mieszka w domu, który jest ogrzewany prądem, a ma nieszczelne okna, to nie dość, że jest to drogi sposób ogrzewania, to jest jeszcze nieefektywny  – mówi prof. Piotr Broda-Wysocki z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji.

– Z badań wynika, że my jako konsumenci, w skali roku marnujemy około 2 milionów ton jedzenia – podkreśla Marek Borowski, prezes Polskich Banków Żywności. – Problem ubóstwa to zdecydowanie szerszy zakres. My mówimy tylko o jedzeniu, a tu chodzi też o wdrażanie osób w odpowiednie warunki płacowe – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Piotr Broda-Wysocki (Insytut Nauk o Polityce i Administracji), Marek Borowski (prezes Polskich Banków Żywności), Marek Lewandowski (rzecznik związku zawodowego Solidarność), Sylwia Majcher (autorka książek "Gotuję, nie marnuję"), ks. Janusz Steć (dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej), Magdalena Łukasik (stowarzyszenie Wiosna, Szlachetna Paczka)
Data emisji
: 2.12.2019
Godzina emisji12.08

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych powinna zostać zmieniona?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 13:00
Spółdzielnia mieszkaniowa w Polsce to gigantyczny biznes. W budynkach zarządzanych przez spółdzielnie mieszka blisko 10 milionów Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łuk triumfalny w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 14:00
W przyszłym roku czeka nas setna rocznica Bitwy Warszawskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy po podwyżkach zrezygnuję z używek?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 13:13
W ubiegłym roku amatorzy alkoholu wpłacili do budżetu w formie podatku akcyzowego 20 miliardów złotych. Palacze wsparli budżet kwotą na poziomie niemalże 12 milionów. Niemało, a ma być więcej.
rozwiń zwiń