Czy państwo bywa opresyjne wobec przedsiębiorców?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 13:00
A miało być tak pięknie. Niestety, zbiór zasad określanych mianem Konstytucji dla biznesu nie działa. Nie działa od początku istnienia, czyli od półtora roku. 
Audio
  • Czy Polska jest piekłem dla przedsiębiorców? (Za, a nawet przeciw)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/zEdward_Indy

Zasadę rozstrzygania na korzyść przedsiębiorcy, przy sporach podatkowych sądy i urzędy zastosowały 84 razy. Na tysiące spornych przypadków. Przepisy określają, że przedsiębiorca nie może być nękany przewlekłymi kontrolami. Nie może? 4664 postępowania trwały powyżej dwóch lat.

Czy państwo bywa opresyjne wobec przedsiębiorców?

– Jak zwykle, prawda jest podzielona. Jako rzecznik półtora roku temu zostałem powołany do tego, żeby Konstytucję Biznesu wprowadzić w życie. Byłem pełny nadziei i nadal jestem, dlatego że dane, które zebraliśmy, obejmują inercję z poprzedniego okresu, więc jeszcze nie wszyscy urzędnicy dowiedzieli się, że jeżeli nie będą stosowali jej zasad, będą mogli mieć kłopoty. Zasady Konstytucji Biznesu zaczęły stosować sądy – mam przed sobą pięć wyroków, w których została wprost zastosowana, a cztery dotyczące przypadków wątpliwości co do treści norm prawnych orzekają na korzyść przedsiębiorcy. Jest jeszcze sporo do zrobienia, ale mamy sukcesy – argumentuje Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

– 30 lat transformacji niestety nie pozbyło się starych nawyków. Jeżeli chodzi o aparat skarbowy, ma on swoje różne sposoby, np. potrafi pod sam koniec kontroli poszukać nowych elementów do skontrolowania i ma prawo do jej przedłużania. W Konstytucji Biznesu prawo przedsiębiorców w jednej-trzeciej objętości to rozdział poświęcony kontroli działalności gospodarczej, który został właściwie przekopiowany z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W ten sposób utrwalono liczne wątki i metody ominięcia ustawowych ograniczeń dotkliwości kontroli. Nazwa "Konstytucja Biznesu" jest trochę myląca też dla urzędników, ponieważ są oni święcie przekonani, że jest to konstytucja regulująca nasze działania –  mówi prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, dr Andrzej Malinowski.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Adam Abramowicz (Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców), Dr Andrzej Fesnak (European Financial Consultant), dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha), Piotr Kudelski (zastępca dyrektora Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Rozwoju), dr Andrzej Malinowski (prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej), prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne)
Data emisji: 5.12.2019
Godzina emisji12.09

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy przyszłość dla prowadzących działalność jawi się optymistycznie?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 13:00
Jak wynika z badań Instytutu IBRIS, koszty pracy i wysokie podatki to najważniejsze przeszkody w prowadzeniu firmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych powinna zostać zmieniona?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 13:00
Spółdzielnia mieszkaniowa w Polsce to gigantyczny biznes. W budynkach zarządzanych przez spółdzielnie mieszka blisko 10 milionów Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy podobają mi się plany rządu na najbliższe lata?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 14:00
Premier Mateusz Morawiecki wystąpił w Sejmie ze swoim exposé. Ważnym wątkiem była rodzina jako "wartość arcypolska".
rozwiń zwiń