Czy przywrócić świadczenia byłym funkcjonariuszom?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 13:00
Niebawem posłowie Lewicy złożą w Sejmie tzw. ustawę dezubekizacyjną.
Audio
  • Czy byli funkcjonariusze służb PRL powinni dostawać pełną emeryturę? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Warszawa, 13.12.2016. Protest byłych żołnierzy i funkcjonariuszy służb przed Pomnikiem Podziemnego Państwa Polskiego i Armii Krajowej w Warszawie
Warszawa, 13.12.2016. Protest byłych żołnierzy i funkcjonariuszy służb przed Pomnikiem Podziemnego Państwa Polskiego i Armii Krajowej w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

Chodzi przede wszystkim o likwidację przelicznika, który spowodował znaczne obniżenie emerytur i rent dla byłych funkcjonariuszy służb PRL. Federacja Stowarzyszeń Służb Mundurowych postuluje: "Niech IPN przedstawi konkretnym ludziom konkretne dowody. Odpowiedzialność zbiorowa jest niedopuszczalna".

Czy przywrócić świadczenia byłym funkcjonariuszom?

– Są to prawa nabyte, a te nie mogą zostać w żaden sposób cofnięte. Państwo polskie po 1989 roku umówiło się z funkcjonariuszami, że kto przejście pozytywną weryfikację, nadal będzie mógł pracować dla państwa polskiego. Tak jest dokładnie w tym przypadku – wszystkie osoby, którym zostały cofnięte prawa emerytalne, pracowały po 1990 roku. Takie osoby pracowały w polskiej policji, narażając swoje zdrowie i życie, żeby chronić obywateli i najważniejsze osoby w państwie. Rząd Prawa i Sprawiedliwości postanowił cofnąć te uprawienia emerytalne, nie podając żadnej racjonalnej przesłanki – argumentuje Tomasz Trela, poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

– Ustawa dotyczy tylko i wyłącznie osób, które z całą świadomością pracowały w Służbie Bezpieczeństwa w latach 70. i 80. i z tego tytułu uzyskały uprawnienia do wyższych emerytur niż osoby pracujące na podobnych stanowiskach w innych zawodach. W 1989 i 1990 roku, gdy zmienił się ustrój, zawarto swego rodzaju kontrakty z byłą władzą komunistyczną, który uzyskała nienależne przywileje i to w różnych dziedzinach życia. To poczucie krzywdy funkcjonowało w społeczeństwie, powodując ogromną dysfunkcję nieuznawania III Rzeczpospolitej jako państwa uczciwego – mówi Arkadiusz Czartoryski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, współautor ustawy dezubekizacyjnej z 2016 roku.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Arkadiusz Czartoryski (poseł Prawa i Sprawiedliwości, współautor ustawy dezubekizacyjnej z 2016 roku), Tomasz Trela (poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej), Rafał Ziemkiewicz (pisarz, publicysta "Do Rzeczy"), prof. Jan Żaryn (historyk)
Data emisji: 9.12.2019
Godzina emisji12.08

kr/ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych powinna zostać zmieniona?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 13:00
Spółdzielnia mieszkaniowa w Polsce to gigantyczny biznes. W budynkach zarządzanych przez spółdzielnie mieszka blisko 10 milionów Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy podobają mi się plany rządu na najbliższe lata?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 14:00
Premier Mateusz Morawiecki wystąpił w Sejmie ze swoim exposé. Ważnym wątkiem była rodzina jako "wartość arcypolska".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy państwo bywa opresyjne wobec przedsiębiorców?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 13:00
A miało być tak pięknie. Niestety, zbiór zasad określanych mianem Konstytucji dla biznesu nie działa. Nie działa od początku istnienia, czyli od półtora roku. 
rozwiń zwiń