X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy warto zaostrzać sankcje dla odmawiających szczepień?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 13:00
Odmawiających szczepień w Polsce jest coraz więcej. Pod koniec tego roku liczba odmów przekroczy 46 tys. Jednocześnie gwałtownie rośnie liczba zapadających na odrę.
Audio
  • Czy rodzice odmawiający zaszczepienia dziecka powinni ponosić ostrzejsze kary? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/angellodeco

Warto pamiętać, że jest to choroba, która może być śmiertelna. Tymczasem w Polsce poziom tzw. wyszczepialności spadł do 93 proc. W przypadku odry bezpieczny poziom, chroniący przed rozszerzaniem się wirusa to 95 proc. Co zrobić?

Czy warto zaostrzać sankcje dla odmawiających szczepień?

– Im mniej osób jest zaszczepionych, tym więcej zachoruje. Informacje szerzone przez ruch antyszczepionkowy, w szczególności o szczepionkach na różyczkę, odrę i świnkę, są nieprawdziwe. W tych danych powołują się na fałszywe publikacje mówiące, że szczepionka wywołuje autyzm, ADHD, choroby nowotworowe itd. Nie ma żadnych badań, które by to potwierdzały. Niepożądane efekty, o których wiemy to przede wszystkim gorączka i stany zaburzeń odżywiania po szczepieniu – wyjaśnia dr n. med. Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji.

– Sama wysokość kary za odmawianie szczepień wynosi kilkaset do tysiąca złotych. Istnieje też tzw. grzywna w celu przymuszenia, ale szczególnie dotkliwa nie jest jej wysokość, tylko to, że można ją nakładać wielokrotnie aż do skutku. Jest to rzecz, która budzi opór działaczy ruchów antyszczepionkowych. Ta sprawa nie raz była przedmiotem rozstrzygnięć sądowych, było wiele wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych i mamy jasną linię orzeczniczą, że jest to jak najbardziej legalne. Mówimy o czymś, co ma dzieciom pomagać, więc przekonywanie jest ważniejsze. Nie chodzi o to, żeby karać, tylko o to, żeby chronić dzieci – mówi rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Jan Bondar.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Jan Bondar (rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego), dr n. med. Paweł Grzesiowski (Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji, ekspert zajmujący się szczepieniami, immunolog, pediatra), Jacek Klakočar (Dolnośląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny we Wrocławiu), Magdalena Łań (wydział prasowy Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy), dr Tomasz Sobierajski (socjolog zdrowia, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 10.12.2019
Godzina emisji12.07

kr/ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych powinna zostać zmieniona?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 13:00
Spółdzielnia mieszkaniowa w Polsce to gigantyczny biznes. W budynkach zarządzanych przez spółdzielnie mieszka blisko 10 milionów Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy powinniśmy otworzyć rynek pracy dla lekarzy z za granicy?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 13:00
Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że od 2005 roku na pracę za granicą zdecydowało się blisko 15 tysięcy lekarzy. Wedle szacunków w Polsce brakuje około 68 tysięcy lekarzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy po podwyżkach zrezygnuję z używek?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 13:13
W ubiegłym roku amatorzy alkoholu wpłacili do budżetu w formie podatku akcyzowego 20 miliardów złotych. Palacze wsparli budżet kwotą na poziomie niemalże 12 milionów. Niemało, a ma być więcej.
rozwiń zwiń