Czy polityka klimatyczna Unii ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 13:00
Unia Europejska chce być światowym liderem w redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Audio
  • Czy projekt "Neutralność klimatyczna 2050" ma szansę na realizację? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Alexandre Rotenberg

Dlatego wymyślono projekt "Neutralność klimatyczna 2050". W ciągu trzydziestu lat ma powstać system gospodarek o zerowej emisji gazów. Podczas ostatniego szczytu państw Unii Polska została wyłączona z unijnej polityki klimatycznej. Będziemy redukować emisję w swoim tempie.

Czy polityka klimatyczna Unii ma sens?

– Budowa elektrowni atomowej w Polsce na pewno jest niezbędna. W UE ma drugiego tak dużego kraju w takim stopniu uzależnionego od węgla, jak Polska. W tej chwili przygotowujemy się do inwestycji w farmy wiatrowe na Bałtyku, tych działań jest bardzo dużo, jednak jest to wszystko bardzo kosztowne. Z tego względu od dłuższego czasu podkreślamy potrzebę solidarności i sprawiedliwej transformacji. Dopóki nie zostaną wypracowane bardzo konkretne narzędzia, które sprawią, że ta transformacja będzie sprawiedliwa, a tym samym też stabilna, nie damy rady wprowadzić tego na dłuższą metę. Dzisiaj jesteśmy w sytuacji, w której powiedzieliśmy – "My nie zamykamy się przed transformacją klimatyczną. Dla nas 2050 rok to zbyt wczesny termin, ale pracujemy nad konkretnymi narzędziami" – komentuje Paweł Jabłoński, podsekretarz stanu zajmujący się współpracą ekonomiczną, rozwojową oraz prawem Unii Europejskiej.

– Najtańsza energia to ta, której nie musimy wyprodukować i takie rzeczy trzeba w Polsce wspierać. Dziś najtańsze źródło energii to energetyka wiatrowa. Tu mamy ogromne pole do popisu. Jeżeli nie odejdziemy od węgla w ciągu najbliższych lat, dzisiejszy kryzys przerodzi się w katastrofę. Stoimy na krawędzi i zastanawiamy się, czy aby na pewno opłaca się nam ratować naszą przyszłość. Zmiana zawsze jest trudna i kosztowna, ale trzeba traktować tę zmianę jako inwestycję. Przez ostatnie pięć lat na import surowców z Rosji wydaliśmy 260 mld złotych. Coraz częściej z importu pochodzi też węgiel, natomiast dzięki tej transformacji będziemy stawiać na krajowe źródła energii – mówi Marek Józefiak, koordynator kampanii Klimat i Energia w Greenpeace Polska.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), Sławomir Brzózek (ekolog, prezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia), Wacław Czerkawski (przewodniczący Rady OPZZ województwa śląskiego), Paweł Jabłoński (podsekretarz stanu zajmujący się współpracą ekonomiczną, rozwojową oraz prawem Unii Europejskiej), Marek Józefiak (koordynator kampanii Klimat i Energia w Greenpeace Polska), Katarzyna Karpa-Świderek (rzeczniczka WWF Polska)
Data emisji: 16.12.2019
Godzina emisji12.08

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:Czytaj także

Zakaz palenia węglem?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 13:00
Przed nami sezon grzewczy i zapewne wielokrotnie usłyszymy o smogu w miastach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych powinna zostać zmieniona?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 13:00
Spółdzielnia mieszkaniowa w Polsce to gigantyczny biznes. W budynkach zarządzanych przez spółdzielnie mieszka blisko 10 milionów Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektrownia atomowa w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 13:00
Piotr Naimski – pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej – ogłosił, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy powstanie nowy podmiot, który zajmie się budową elektrowni jądrowej.
rozwiń zwiń