Czy droższe napoje słodzone zmienią zwyczaje kupujących?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 13:00
W Ministerstwie Zdrowia powstał projekt ustawy o opłatach zdrowotnych.
Audio
  • Czy droższe napoje słodzone zmienią zwyczaje kupujących? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Vintage Tone

Nowe opłaty dotyczą m.in. napojów słodzonych. Pieniądze mają trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia, a w przyszłym roku ma to być kwota na poziomie dwóch miliardów stu milionów. Zgodnie z raportem NFZ, 1400 zgonów rocznie to konsekwencje nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem. Tylko czy nowe podatki to dobry sposób na walkę z otyłością Polaków?

– W projekcie ustawy mowa jest o wszystkich napojach, które zawierają dodatek cukru, czyli wyłączamy tu soki, w których ten występuje naturalnie. Chodzi o napoje, w których cukier jest dodatkiem, składnikiem uatrakcyjniającym smak. Nie powinniśmy tu jednak mówić o podatku. Środki te trafiać mają na bardzo konkretne cele, czyli na NFZ. Ma on jedno ustawowe zadanie: finansowanie leczenia polskich pacjentów. Dlatego trudno to porównywać do innych podatków – wyjaśnia wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

– Pierwszy aspekt, to pokazanie istoty problemu, jakim jest profilaktyka. W Polsce nie odniosła ona jakiegoś wielkiego sukcesu. Wyjątkiem jest walka z nałogiem tytoniowym. Podwyżka cen, na przykład, dla osób dobrze zarabiających, nie będzie odczuwalna. Jednak dla dzieci, które dysponują ograniczonymi funduszami, ta bariera złotówki może być pewnym ograniczeniem. Istotnym elementem jest pokazanie złożoności problemu, jakim jest walka z otyłością – tłumaczy dr Jerzy Gryglewicz, ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Janusz Cieszyński (wiceminister zdrowia), dr Jerzy Gryglewicz (ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego), Aleksandra Kurowska (redaktor naczelna portalu PolitykaZdrowotna.com), Agnieszka Jarosz (kierownik Centrum Promocji Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej w Instytucie Żywności i Żywienia), Maciej Ptaszyński (dyrektor Polskiej Izby Handlu), Alicja Kalińska (dyrektor Centrów Dietetycznych SetPoint, dietetyk, doradca żywieniowy, specjalistka z zakresu nauki o żywieniu człowieka)
Data emisji: 2.01.2020
Godzina emisji12.06

gs/ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy to był dobry rok?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 13:00
Już za chwilę minie. Z całym bagażem, który przyniósł. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy z optymizmem powitam Nowy Rok?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 13:00
Z ostatniego badania optymizmu Polaków wynika, że 51 proc. z nas uważa, iż sytuacja w Polsce i ich osobiste sprawy zmierzają w dobrym kierunku.
rozwiń zwiń