X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy i jak Polska powinna reagować na fałszowanie historii?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 13:00
Rosyjski resort obrony opublikował odtajnione dokumenty, które dotyczą wydarzeń z 1944 i 1945 roku. "Dokumenty te świadczą o tym, że oddziały Armii Krajowej unicestwiły Ukraińców i Żydów w stolicy".
Audio
  • Czy powinniśmy reagować w obliczu zrzucania na Polskę winy za drugą wojnę światową? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Cmentarz Wojskowy na Powązkach - uroczystość poświęcenia pomnika pamięci żołnierzy AK. Składanie wieńca przez wojskowych
Cmentarz Wojskowy na Powązkach - uroczystość poświęcenia pomnika pamięci żołnierzy AK. Składanie wieńca przez wojskowychFoto: mat. promocyjne

Niedawno prezydent Władimir Putin ogłosił, że przedstawiciele przedwojennych władz Polski, przyczynili się do wywołania II wojny światowej.

Czy i jak Polska powinna reagować na fałszowanie historii?

– Bardzo się cieszę, że Rosja zapowiedziała udostępnienie dokumentów w szerszym zakresie. Nie oczekujemy, że to będzie wybiórcze, jak to stało się ostatnio, dostępne powinny być wszystkie dokumenty dotyczące tego okresu. Układ monachijski nie był czymś, co można pochwalić, ale Polska nie brała w nim udziału. Tego, co stało się w 1939 roku, jest współwinna także Rosja, zwłaszcza że kilkanaście dni później sama zaatakowała Polskę – mówi dr Mateusz Szpytma, historyk, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

– Rosja nie atakuje tylko i wyłącznie Polski, ale też inne państwa. Mamy do czynienia z szeregiem insynuacji pod kątem udziału Stanów Zjednoczonych. Ambasada Federacji Rosyjskiej w Paryżu zaatakowała również Francję i Wielką Brytanie, jakoby to pakt monachijski miał być przyczyną drugiej wojny światowej. Są też spory historyczne z Czechami i Bułgarią. Po stronie rosyjskiej widać silne emocje i próbę zastanej reinterpretacji historii. Cel jest oczywisty – chodzi o to, żebyśmy poróżnili się, prowadzili dyskusje na tematy historyczne i wewnętrznie i w rodzinie europejskiej, a Rosja miałaby pełnić rolę arbitra. Nie możemy dać się wpuścić w taką dyskusję – argumentuje wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Olgierd Annusewicz (Ośrodek Analiz Politologicznych, Uniwersytet Warszawski), Aleksandr Gurjanow (Stowarzyszenie "Memoriał"), Dominik Owczarek (analityk Instytutu Spraw Publicznych), Marcin Przydacz (wiceminister spraw zagranicznych), prof. Andrzej Rychard (socjolog), dr Mateusz Szpytma (historyk, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej)
Data emisji: 20.01.2020
Godzina emisji12.07

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Łuk triumfalny w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 14:00
W przyszłym roku czeka nas setna rocznica Bitwy Warszawskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy przywrócić świadczenia byłym funkcjonariuszom?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 13:00
Niebawem posłowie Lewicy złożą w Sejmie tzw. ustawę dezubekizacyjną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy rząd powinien dążyć do kompromisu z władzą sądowniczą?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 13:00
Do Sejmu trafił projekt dotyczący ustroju sądów powszechnych, a także Sądu Najwyższego.
rozwiń zwiń