X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Emerytury bez podatków?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 13:00
Blisko 80 procent Polaków chce, żeby posłowie porozumieli się i przyjęli ustawę zwalniającą emerytów z opodatkowania ich świadczeń.
Audio
  • Emerytura bez podatku – tak czy nie? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/William Potter

Projekt obywatelski podpisany przez 140 tysięcy wyborców, decyzją Sejmu trafił waśnie do komisji. Wątpliwości jest sporo. Ile to będzie kosztowało budżet państwa? Czy rozwiązanie, w którym więcej zyskują zamożniejsi emeryci jest sprawiedliwy?

Emerytury bez podatków?

– Będziemy domagać się tego, by ten projekt ruszył jak najszybciej. Nie można czekać, bo sytuacja emerytów i rencistów się pogarsza. Galopująca inflacja i drożyzna powodują, że siła nabywcza polskich emerytów zmniejsza się z miesiąca na miesiąc. Koszt zniesienia podatku mieści się w granicach 15 mld złotych, to nie jest kwota, której nie znalazłoby się w budżecie. Oprócz tego są składki zdrowotne, to też jest mniej więcej taka kwota. Mamy czas i możemy to rozłożyć w czasie. Pieniądze są, bo emeryci i renciści płacą podatek – argumentuje Mieczysław Kasprzak, poseł PSL-Kukiz '15.

– To nie jest pytanie, czy pomagać najsłabszym, zwłaszcza emerytom i rencistom, których dochody są bardzo niskie i którzy są w ciężkiej sytuacji. Pytanie jest, w jaki sposób, kiedy i kto pomaga. Dla każdego człowieka najważniejsze jest, ile ma w reku, ile ma na koncie i w portfelu, natomiast czy dostanie za darmo świadczenie, "trzynastkę", czy zostanie zwolniony z podatku, to sprawa wtórna, bo widzi się efekt końcowy. U dużej grupy, szczególnie u emerytów, ten rozkład dochodowości jest bardziej zróżnicowany. Uważam, że Polska już nie jest biednym krajem, a jeszcze nie jest bogatym i wszelką pomoc powinniśmy kierować do tych, którzy obiektywnie mają trudności – mówi zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości Tadeusz Cymański.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Artur Bartoszewicz (ekonomista, Szkoła Głowna Handlowa), Tadeusz Cymański (zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych, poseł Prawa i Sprawiedliwości), prof. Małgorzata Duczkowska-Piasecka (Politechnika Warszawska, Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych), Mieczysław Kasprzak (poseł PSL-Kukiz '15), Andrzej Strębski (ekspert zajmujący się systemami emerytalnymi), dr Wojciech Warski (przedsiębiorca, były przewodniczący Rady Dialogu Społecznego)
Data emisji: 27.01.2020
Godzina emisji12.07

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy państwo bywa opresyjne wobec przedsiębiorców?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 13:00
A miało być tak pięknie. Niestety, zbiór zasad określanych mianem Konstytucji dla biznesu nie działa. Nie działa od początku istnienia, czyli od półtora roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy banki powinny ponieść konsekwencje wadliwych umów frankowych?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 13:00
Warszawski Sąd Okręgowy unieważnił najgłośniejszą umowę kredytową, rozliczaną według kursu franka, państwa Dziubaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wesołe jest życie staruszka?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 13:13
Dzień Babci i Dzień Dziadka to okazje do złożenia życzeń, ale również do zainteresowania się seniorami.
rozwiń zwiń