Czy mam coś przeciwko pobraniu narządów po mojej śmierci?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 13:00
Co roku pod koniec stycznia obchodzimy Dzień Transplantacji. Dokładnie w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 66 roku w Klinice Akademii Medycznej w Warszawie.
Audio
  • Jaki stosunek do przeszczepu organów mają Polacy ? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Valery Sharifulin

Zgodnie z prawem od każdego, kto nie wyraził sprzeciwu, mogą być pobrane narządy do przeszczepu. W praktyce decydują rodziny.

– Rozwiązanie dotyczące zgody domniemanej jest najbardziej utylitarne. Tak czy inaczej my tego sprzeciwu aktywnie szukamy. Rozmawiamy z członkami rodziny, jest tylko pytanie, czy oni faktycznie wiedzą, jaka była danej osoby – mówi prof. Dariusz Patrzałek, transplantolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i dodaje, że problem polega na tym, że "brakuje edukacji, a w rozmowach w kręgu najbliższych ten temat jest poruszany wyjątkowo rzadko".

– Brak wiedzy to jedna sprawa, druga kwestia to naturalny mechanizm psychologiczny związany z lękiem przed śmiercią. A to nie jest normalny lęk, tylko egzystencjalny, za którym idą również nieracjonalne zachowania, a my oczekujemy racjonalnych decyzji – podkreśla dr Mateusz Zatorski, psychotransplantolog i psycholog kliniczny z Uniwersytetu SWPS i zaznacza, że rozumie wątpliwości pacjentów i ich rodzin. – Skupiamy się na momencie, w którym stykają się pojęcia życia i śmierci – zaznacza.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Dariusz Patrzałek (transplantolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu), dr Mateusz Zatorski (psychotransplantolog i psycholog kliniczny z Uniwersytetu SWPS), Krystyna Murdzek (prezes Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji), Adriana Szklarz (autorka książki "Kobieta z męskim sercem"), Piotr Wróbwel (dziennikarz zajmujący się rynkiem zdrowia), Robert Kucharski (lekarz Klinika Hepatologii i Chorób Wewnętrznych, prezes Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie"
Data emisji: 29.01.2020
Godzina emisji12.06

mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Transplantologia wciąż budzi obawy?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 19:00
Ciągle w Polsce zbyt mało osób zgadza się na oddanie po swojej śmierci organów do przeszczepów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie po przeszczepie serca. Historia Krzysztofa Machajka

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 19:03
– Mam świadomość, że bez gestu tej rodziny dawno już bym nie żył. Spłacam ten dług – mówi Krzysztof Machajek, który 20 lat temu otrzymał nowe serce od nieznanej mu kobiety. 
rozwiń zwiń