Czy warto brać L4 z powodu przeziębienia?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 13:00
Lekarze zwracają uwagę, że w lutym najczęściej chorujemy na infekcje górnych dróg oddechowych.
Audio
  • Czy korzystanie ze zwolnienia lekarskiego z powodu przeziębienia ma sens? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Antonio Guillem

Nie pomaga także fakt, że w tym roku zima obfituje w stosunkowo ciepłe dni. Wiadomo też, że najczęściej zarażamy innych na samym początku naszej infekcji. Czy zatem już początek kataru powinien zatrzymać nas w domu? Z drugiej strony często obawiamy się brania zwolnień lekarskich – ze względu na obowiązki zawodowe, braki kadrowe lub z obawy przed pracodawcą.

Czy warto brać L4 z powodu przeziębienia?

– Zawsze warto stosować się do decyzji i zaleceń lekarza, który po przeprowadzeniu badania będzie decydował, czy stan naszego zdrowia wymaga odosobnienia, pobytu w domu, zastosowania odpowiedniej terapii. Często bagatelizujemy nasze problemy zdrowotne. Wychodzimy z założenia, że z paroma kichnięciami, katarem można przejść do porządku dziennego, zastosować środki pomocnicze takie jak witaminy, środki obniżające temperaturę. Natomiast jeżeli nasze działania nie przynoszą efektów, nie jesteśmy w stanie opanować gorączki, rozwijający się u nas objawy infekcji, to niestety musimy sięgnąć po konsultację z fachowcem w tej dziedzinie i oddać się w jego ręce – mówi zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego dr Grzegorz Chudzik.

– Obawiamy się, że biorąc zwolnienie lekarskie, narażamy się w jakiś sposób pracodawcy, jednak powinniśmy obawiać się też tego, że nie wyzdrowiejemy tak szybko chodząc chorzy, a także możemy zarazić przy ty naszych współpracowników. Nie jest tajemnicą, że absencja chorobowa dezorganizuje pracę w firmie, natomiast wtedy należy przede wszystkim rozmawiać z pracodawcą, wyjaśnić swoją sytuację, powiedzieć wprost, że ma się problem zdrowotny, że mogę obawiać się tego, jaki to będzie miało wpływ na moje dalsze zatrudnienie. Szczera rozmowa i wzajemne zaufanie są kluczem do tego, by pracodawca i pracownik potrafili skutecznie tę sytuację rozwiązać – argumentuje Katarzyna Siemienkiewicz, ekspertka Pracodawców RP ds. prawa pracy.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik 
Goście: Lidia Brydak (specjalistka do spraw szczepień), dr Grzegorz Chudzik (zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego), Aleksandra Kurowska (redaktor naczelny portalu Cowzdrowiu.pl), Stanisław Maćkowiak (Federacja Pacjentów Polskich), Katarzyna Siemienkiewicz (ekspertka Pracodawców RP ds. prawa pracy), Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, Uczelnia Łazarskiego)
Godzina emisji12.07
Data emisji: 17.02.2020

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:Czytaj także

Czy warto zaostrzać sankcje dla odmawiających szczepień?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 13:00
Odmawiających szczepień w Polsce jest coraz więcej. Pod koniec tego roku liczba odmów przekroczy 46 tys. Jednocześnie gwałtownie rośnie liczba zapadających na odrę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Chinach. Czy mamy powody do niepokoju?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 13:00
Koronawirus o oznaczeniu 2019-nCOV pojawił się w grudniu w Chinach. Epidemia wybuchła w 11 milionowym mieście Wuhan. Władze Chin informują o ponad dwóch tysiącach zarażonych, ale nieoficjalnie mówi się o ponad 90 tysiącach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opłata za niewykorzystaną wizytę lekarską?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 13:00
To duży problem. Wielu pacjentów umawia się na wizytę u lekarza-specjalisty, a potem nie przychodzi na spotkanie i nie odwołuje go.
rozwiń zwiń