Mały ZUS dla wszystkich przedsiębiorców?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 13:00
Od początku lutego obowiązuje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która rozszerza liczbę uprawnionych do preferencyjnych składek na ZUS.
Audio
  • Mały ZUS plus dla wszystkich przedsiębiorców – tak czy nie? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Piotr Swat

Z ulgi można skorzystać jeśli przychód w 2019 roku nie przekroczył 120 tysięcy. To ważna zmiana, którą być może warto rozszerzyć. Trzeba pamiętać, że wnioski prowadzący działalność mogą składać do 2 marca.

Mały ZUS dla wszystkich przedsiębiorców?

– Każde tego typu rozwiązanie musi być w jakiś sposób ograniczone. Instytucja małego podatnika w PIT i CIT również jest ograniczona limitem. Definicja małej firmy też jest ograniczona w ten sposób. Jakoś te definicje trzeba sformułować, trzeba jakoś uchwycić grupę tych najmniejszych. Czy jest istotna granica pomiędzy firmą, która ma np. 119 tys., a firmą z 121 tys. przychodu? – pyta retorycznie Marek Niedużak z Ministerstwa Rozwoju. – Taka jest natura każdej granicy, że rozdziela ona jedną grupę od drugiej – dodaje.

– Składki na ubezpieczenia społeczne od pozarolniczej działalności gospodarczej należy uzależnić tylko i wyłącznie od dochodu, a nie od przychodu. Nie przychód powoduje to, że jesteśmy bogatsi, tylko to, że jesteśmy bogatsi i stać nas na zapłacenie składki na ubezpieczenie społeczne, powoduje dochód, jaki uzyskujemy. Postulowaliśmy o to, żeby iść o krok dalej, tzn. żeby przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą płacili składki na ubezpieczenia społeczne tylko od dochodu – mówi Marek Kowalski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Adam Abramowicz (Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców), Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha), Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), Marek Kowalski (Federacja Przedsiębiorców Polskich), Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), Marek Niedużak (Ministerstwo Rozwoju)
Godzina emisji12.05
Data emisji: 19.02.2020

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy rodzina wymaga specjalnej opieki państwa?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 13:13
Nie ma partii politycznej, która tuż przed wyborami nie mówiłaby o rodzinie. Politycy chcą wspierać rodzinę, walczyć o jej prawa, a także chronić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy państwo bywa opresyjne wobec przedsiębiorców?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 13:00
A miało być tak pięknie. Niestety, zbiór zasad określanych mianem Konstytucji dla biznesu nie działa. Nie działa od początku istnienia, czyli od półtora roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy prawa dłużników powinny być lepiej chronione?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 13:00
W Ministerstwie Sprawiedliwości pojawiły się nowe pomysły, które mają chronić prawa obywateli.
rozwiń zwiń