Zakaz importu węgla?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 13:00
W ubiegłym roku do Polski trafiło z importu 16,3 mln ton węgla. To mniej niż w 2018 roku, ale i tak zjawisko budzi wzburzenie i obawy górników. W tej chwili na przykopalnianych zwałach leży ponad 5 milionów ton surowca wydobytego z naszych kopalni. Problem w tym, że węgiel, który zalega, jest droższy od tego z importu.
Audio
  • Czy sprowadzanie węgla z innych krajów powinno być zabronione? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Rasta777

Ministerstwo Aktywów Państwowych zapowiedziało, że państwowe spółki nie będą korzystać z węgla importowanego, jednak górnicze związki domagają się radykalnych rozwiązań i proponują…

Zakaz importu węgla?

– Ucieszyła nas medialna zapowiedź pana ministra aktywów państwowych, wicepremiera Jacka Sasina, który powiedział, że polska energetyka nie będzie importowała obcego węgla. Natomiast chcemy mieć to na piśmie, żeby było to realizowane. W gestii władzy jest jedynie realizowanie tych zapewnień w oparciu o spółki państwowe. To pewnego rodzaju kuriozum, że spółki energetyczne powiązane kapitałowo ze spółkami wydobywającymi węgiel lub mającymi swoje kopalnie, sprowadzają węgiel z Rosji – ocenia Patryk Kosela, rzecznik Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80".

– To, że importujemy węgiel, wynika z faktu, że na początku lat dwutysięcznych, kiedy była największa koniunktura na węgiel, Polska po prostu nie była w stanie wydobyć tyle węgla, ile potrzebowała polska gospodarka. Wtedy pojawił się pierwszy węgiel z importu. Zapasy są wynikiem tego, że węgiel był wydobyty przy bardzo wysokich kosztach, co powoduje, że jest droższy na rynku polskim od węgla importowanego, zwłaszcza z Rosji – wyjaśnia b. wiceminister przemysłu i handlu oraz były minister gospodarki dr Jerzy Markowski.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Artur Blaszkiewicz (wiceprzewodniczący Związku Zawodowego "Solidarność" w Polskiej Grupie Górniczej), Bartłomiej Derski (dziennikarz portalu "Wysokie Napięcie"), Wojciech Jakóbik (BiznesAlert.pl), Patryk Kosela (Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80"), dr Jerzy Markowski (b. wiceminister przemysłu i handlu, były minister gospodarki), dr Bartłomiej Nowak (Akademia Leona Koźmińskiego)
Godzina emisji12.08
Data emisji: 20.02.2020

kr/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy staram się wybierać polskie produkty?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 13:13
Rozpoczęła się kampania społeczna "Wybieram 590 – sobota dla Polski". Ma zachęcać do wybierania podczas zakupów polskich produktów i polskich usług.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy samorządy powinny być karane za opieszałość przy wymianie kotłów?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 13:13
W całej Polsce musimy wymienić 3 miliony starych węglowych pieców. Według raportów Polskiego Alarmu Smogowego wymiana przebiega bardzo wolno i w tym tempie trwać będzie kilkadziesiąt lat!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy potrafię zrezygnować z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 13:00
Ukazał się coroczny raport "Tom-Tom Traffic Index", czyli zestawienie najbardziej zakorkowanych miast na świecie.
rozwiń zwiń