Czy Polska powinna otworzyć rynek pracy dla lekarzy spoza Unii?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 13:00
W Polsce, zgodnie z szacunkami Naczelnej Izby Lekarskiej, brakuje ok. 68 tysięcy lekarzy. Coś zrobić musimy, jeśli chcemy skrócić kolejki do medyków.
Audio
  • Ograniczone prawo do wykonywania zawodu dla lekarzy spoza UE – tak czy nie? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Lucky Business

Ministerstwo Zdrowia proponuje wprowadzenie ograniczonego prawa wykonywania zawodu dla lekarzy spoza Unii. Wzorem mają być rozwiązania przyjęte w Niemczech. Lekarz chcący podjąć pracę w Polsce będzie oceniany przez nasz samorząd lekarski, będzie musiał zdać lekarski egzamin weryfikacyjny i otrzyma czasowe prawo wykonywania zawodu. Będzie jednak musiał w ciągu pięciu lat nostryfikować dyplom. 

Czy Polska powinna otworzyć rynek pracy dla lekarzy spoza Unii?

– Mamy deficyt kadr, jeżeli chodzi o lekarzy. W szpitalach brakuje wielu specjalistów. Jest baza, są nieźle wyposażone szpitale, ale nie ma nokogo do pracy. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia troszeczkę skopiowało taki pomysł z Niemiec, żeby ułatwić lekarzom pracę. To nie jest tak, że ten lekarz natychmiast będzie miał uznany dyplom na wszystkie specjalizacje. Rozwiązanie proponowane przez rząd i zatwierdzone, z różnymi uwagami, przez podkomisję jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na specjalistów. To nie będzie swobodny zawód specjalisty, taki jaki dzisiaj ma Polak, Niemiec czy Austriak – wyjaśnia dr Bolesław Piecha, przewodniczący sejmowej nadzwyczajnej podkomisji do rozpatrzenia projektu nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i dentysty oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości.

– Według szacunków w Polsce brakuje 50-60 tys. lekarzy i na pewno trzeba zrobić coś, żeby tych lekarzy było więcej, ale też lekarze, którzy już pracują, mogliby robić to efektywnej, w odciążeniu i bez biurokracji. Jeżeli chodzi o ułatwioną ścieżkę dla lekarzy spoza Unii Europejskiej, pomysły wprowadzane w tej chwili to półprodukty. Obawiamy się tego, że na oddziałach szpitalnych razem z nami będą pracowali lekarze, którzy nie będą mieli nie tylko takiego samego wykształcenia i przygotowania do zawodu, ale i takich samych uprawnień. W związku z tym, na oddziałach będzie można spotkać lekarzy "dwóch prędkości" – argumentuje dr Łukasz Jankowski z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Anna Janczewska (Gospodarczy Gabinet Cieni Business Centre Club, minister do spraw systemu ochrony zdrowia), dr Łukasz Jankowski (Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie), Danuta Kądziołka (wiceprzewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność"), Aleksandra Kurowska (redaktor naczelna portalu "Cowzdrowiu.pl"), dr Bolesław Piecha (przewodniczący sejmowej nadzwyczajnej podkomisji do rozpatrzenia projektu nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i dentysty, poseł Prawa i Sprawiedliwości), Michał Sutkowski (prezes Polskich Lekarzy Rodzinnych, Uczelnia Łazarskiego)
Godzina emisji12.08
Data emisji: 27.02.2020

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy powinniśmy otworzyć rynek pracy dla lekarzy z za granicy?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 13:00
Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że od 2005 roku na pracę za granicą zdecydowało się blisko 15 tysięcy lekarzy. Wedle szacunków w Polsce brakuje około 68 tysięcy lekarzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy warto brać L4 z powodu przeziębienia?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 13:00
Lekarze zwracają uwagę, że w lutym najczęściej chorujemy na infekcje górnych dróg oddechowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy z niepokojem myślę o epidemii?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 13:00
Przybywa państw w Europie, w których odkryto przypadki koronawirusa.
rozwiń zwiń