Czy gospodarkę światową dotknie kryzys?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 13:00
Epidemia koronawirusa mocno wpływa na globalna gospodarkę. Słynny ekonomista prof. Nouriel Roubini powiedział, że "ryzyko globalnej recesji rośnie".
Audio
  • Czy epidemia koronawirusa doprowadzi do globalnej recesji? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Tania Kitura

Giełdy już notują spadki. Państwo OPEC zamierzają redukować wydobycie ropy, by powstrzymać spadek cen. Po raz pierwszy od dekady liczba pasażerów linii lotniczych na świecie prawdopodobnie spadnie. Przewoźników czekają straty. Cała branża turystyczna już teraz ma kłopoty ze względu na masowo odwoływane rezerwacje. W Polsce nie brak opinii, że zawieszenie produkcji w Chinach może być szansą dla naszych firm i przedsiębiorców.

Czy gospodarkę światową dotknie kryzys?

– Trudno spekulować nie znając wszystkich faktów związanych z koronawirusem. Pytanie brzmi, ile potrwają problemy zdrowotne na świecie, ile potrwa przestój w działaniu fabryk w Chinach. Jeżeli cała sytuacja zamknie się w obrębie pierwszego kwartału tego roku, a wiele wskazuje na to, że szczyt epidemii w Chinach mamy już za sobą, firmy mogą reagować, zmieniając swoje łańcuchy dostaw, natomiast nie spodziewamy się radykalnej rewolucji. Jeżeli problem będzie trwał dłużej, wpłynie on na całe globalne łańcuchy wartości produkcji, nie tylko w Niemczech, ale też w innych krajach jak Włochy czy Stany Zjednoczone – twierdzi zastępca dyrektora Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rozwoju Aleksander Siemaszko.

– Jeżeli mówimy o bardzo długim okresie, o sytuacji, w której globalnie poradzimy sobie z tego typu zjawiskiem i będzie potencjalne ryzyko pojawienia się tego typu zjawiska w przyszłości, to może spowodować, że bardziej lokalnie podejdziemy do kształtowania rozwiązań gospodarczych i będziemy zależni bardziej od siebie niż od abstrakcyjnego państwa gdzieś na świecie, które produkuje dla nas. Jeżeli promowana będzie stabilność, jeżeli będzie prezentowany spokój i pewność, to gospodarka na świecie wygra – mówi dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), dr Andrzej Fesnak (European Financial Consultant), Janusz Grobicki (Centrum Nauki im. Adama Smitha), dr Marcin Kedzięrski (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), Andrzej Polaczkiewicz (ekonomista), Aleksander Siemaszko (zastępca dyrektora Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rozwoju)
Godzina emisji12.08
Data emisji: 02.03.2020

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Koronawirus w Chinach. Czy mamy powody do niepokoju?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 13:00
Koronawirus o oznaczeniu 2019-nCOV pojawił się w grudniu w Chinach. Epidemia wybuchła w 11 milionowym mieście Wuhan. Władze Chin informują o ponad dwóch tysiącach zarażonych, ale nieoficjalnie mówi się o ponad 90 tysiącach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kupując zwracam uwagę na kraj produkcji towaru?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 13:00
To bardzo częsta praktyka. Produkty spożywcze sprowadzane zza zagranicy, w sklepach opisywane są jako polskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy z niepokojem myślę o epidemii?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 13:00
Przybywa państw w Europie, w których odkryto przypadki koronawirusa.
rozwiń zwiń