Czy wiem jak chronić się przed wirusem?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 13:00
Czy używanie masek na twarz ma sens? Czy każdy kontakt z osobą zakażoną koronawirusem jest ryzykowny?
Audio
  • Koronawirus – jak się zabezpieczyć, czego unikać? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Angela Kotsell

Czy można bezpiecznie poruszać się po sklepie dotykając półek i koszyków? Jak odróżnić objawy wywołane koronawirusem od zwykłego przeziębienia? Czy można przygotować organizm na epidemię?

Czy wiem jak chronić się przed wirusem?

– Na koronawirusa są narażone szczególnie osoby starsze, zwłaszcza jeżeli są one obciążone dodatkowymi chorobami, głównie układu oddechowego. Nawet lekarz będzie miał problemy z odróżnieniem czy to koronawirus, czy jakiś inny wirus. Im głębiej w organizmie znajduje sie badany materiał, tym lepiej. Lepsze są aspiraty z płuc, ale wymaz z gardła jest znacznie łatwiejszy do pobrania. Co do zakażeń bezobjawowych, wiemy, że istnieją, natomiast nie wiemy, jaki jest ich odsetek w stosunku do objawowych – tłumaczy prof. Włodzimierz Gut, wirusolog z Państwowego Związku Higieny. – Problemem jest to, że zakaźność poprzedza objawy. Osoba, która jeszcze jest zdrowa, już może zakazić – podkreśla ekspert.

– U większości polskich pacjentów, u których stwierdzono koronawirusa, stan jest dobry. Niestety w przypadku trzech pacjentów stan jest ciężki. Są to osoby starsze, dodatkowo występują u nich inne choroby. Ponad 7 tys. Polaków jest objętych nadzorem epidemiologicznym, co oznacza, że inspektorzy sanitarni utrzymują stały kontakt z tymi osobami, tzn. dzwonią, pytają, czy nie ma jakichś niepokojących objawów. To odróżnia nadzór epidemiologiczny od kwarantanny – w przypadku kwarantanny mówimy o konieczności przebywania w domu, zerowym kontakcie z otoczeniem, niewychodzeniem na zewnątrz, chociażby po zakupy – wyjaśnia rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Wojciech Andrusiewicz (rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia), prof. Włodzimierz Gut (wirusolog, Zakład Wirusologii Państwowego Związku Higieny), Witold Michałek (Federacja Pacjentów Polskich), Piotr Rudzki (rzecznik Lotniska Chopina)
Data emisji: 10.03.2020
Godzina emisji12.09

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Koronawirus w Chinach. Czy mamy powody do niepokoju?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 13:00
Koronawirus o oznaczeniu 2019-nCOV pojawił się w grudniu w Chinach. Epidemia wybuchła w 11 milionowym mieście Wuhan. Władze Chin informują o ponad dwóch tysiącach zarażonych, ale nieoficjalnie mówi się o ponad 90 tysiącach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy z niepokojem myślę o epidemii?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 13:00
Przybywa państw w Europie, w których odkryto przypadki koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy gospodarkę światową dotknie kryzys?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 13:00
Epidemia koronawirusa mocno wpływa na globalna gospodarkę. Słynny ekonomista prof. Nouriel Roubini powiedział, że "ryzyko globalnej recesji rośnie".
rozwiń zwiń