Czy ograniczam niepotrzebne kontakty?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 13:00
Ministerstwo Zdrowia apeluje. Jeżeli nie ma potrzeby, pozostań w domu! Planowaną podróż zagraniczną czy też do innego miejsca w Polsce można odłożyć. 
Audio
  • Czy unikam bezpośredniego kontaktu z innymi? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Rośnie liczba zakażeń koronawirusem
Rośnie liczba zakażeń koronawirusemFoto: PAP/Marcin Obara

Z planowanego spotkania rodzinnego czy towarzyskiego trzeba zrezygnować. Zakupy możemy zrobić online, z domu. Każdy kontakt z tłumem niesie zagrożenie. 

Czy ograniczam niepotrzebne kontakty?

– Każdy, kto ma chociaż odrobinę rozsądku i widzi, co dzieje się we Włoszech, powinien wyciągnąć z tego wnioski. Włochy i Hiszpania to kraje, które niestety bardzo długo uważały, że będzie można potraktować wirusa bardzo łagodnymi środkami. Po drugiej stronie postawię Tajwan, który tydzień po ogłoszeniu epidemii w Chinach praktycznie zablokował granice i dzisiaj ma kilkadziesiąt przypadków. Tylko radykalne środki i konsekwentne ich przestrzeganie może dać efekt w postaci zmniejszenia liczny zakażeń – apeluje immunolog dr Paweł Grzesiowski.

– Mówimy uczniom, że oczekujemy od nich zupełnie innej aktywności, przede wszystkim takiej, która będzie łączyć się z powtarzaniem i utrwalaniem materiału. Na szczęście egzamin maturalny jest dosyć odległy, przed nami są egzaminy ośmioklasistów, które zaczynają się 21 kwietnia. Trudno mi w tej chwili wyrokować, czy zakaz zamknięcia placówek będzie przedłużony, natomiast należałoby się nad tym zastanowić. Gdyby tak było, praca zdalna, którą w tej chwili podejmują nauczyciele, uczniowie i rodzice, musiałaby ulec pewnej modyfikacji – mówi Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz nauczyciel.

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Paweł Grzesiowski (immunolog), Maciej Kopeć (podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, nauczyciel historii)
Data emisji: 16.03.2020
Godzina emisji12.07

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy znam swoje prawa pracownicze w czasach epidemii?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 13:00
Jak epidemia koronawirusa może wpłynąć na wykonywanie przez nas pracy? Art. 210 Kodeksu Pracy pozwala powstrzymać się od pracy w sytuacji zagrażającej naszemu zdrowiu i opuścić miejsce pracy po powiadomieniu przełożonego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy pandemia może zniszczyć małe i średnie przedsiębiorstwa?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 13:00
Nie wiemy, jak ostatecznie pandemia wpłynie na gospodarkę. Jedno jest pewne: czeka nas silne spowolnienie. W Ministerstwie Rozwoju powstaje właśnie projekt specustawy gospodarczej. 
rozwiń zwiń