Warto martwić się o demokrację

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2011 09:26
– Społeczeństwo polskie nie ma tradycji demokratycznych, jeżeli nie będzie pouczane przez mądre media, to demokracja może być zagrożona – przekonywał prof. Maciej Mrozowski, medioznawca.
Audio

W sobotę Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało konferencję zatytułowaną "Nic o Nas bez Nas - wolności obywatelskie i naprawa Rzeczypospolitej". Podczas swojego wystąpienia prezes Jarosław Kaczyński zwracał uwagę na podważanie praw opozycji oraz likwidację medialnego pluralizmu. – Kolejne audycje likwidowane w telewizji, eliminowanie pewnych dziennikarzy, to zjawiska uderzające w oczywisty sposób w sam fundament demokracji – stwierdził prezes.

– Demokracja pod rządami PO-PSL nigdy nie była tak silna, jak teraz – komentował Paweł Graś, rzecznik rządu.

- To, co mówił Kaczyński, to jakiś absurd – dodawał Stanisław Żelichowski ze Stronnictwa.

Nieco ostrożniejszy był Bartosz Arłukowicz z SLD. – Na pewno są sektory życia publicznego, które wymagają naszej uwagi i poprawy, ale stwierdzenie, że demokracja w Polsce jest zagrożona, jest nadużyciem - zauważył.

Zdaniem Tomasza Pisuli (Fundacja Wolność i Demokracja) są pewne rzeczy, które moglibyśmy poprawić. - Jako autor zeszłorocznego raportu Freedom House o demokracji w Polsce zwróciłbym uwagę na dwie rzeczy: słabe zróżnicowanie ideologiczne mediów, zarówno publicznych, jak i prywatnych oraz zmiany ordynacji wyborczej – podkreślił gość Trójki.

- Nie dzieje się dobrze z polską demokracją, stąd warto zwracać uwagę na ten problem, żeby opinia społeczna mogła wyrobić sobie na ten temat swoje własne zdanie – zauważył Adam Rogacki, PiS. Jako przykłady zagrożenia dla systemu podał m.in. naciski ministra Tomasza Arabskiego na szefa Polskiej Agencji Prasowej, by zrezygnowano z niewygodnego dla premiera Tuska pytania oraz podsłuchiwanie dziennikarzy: Bogdana Rymanowskiego i Cezarego Gmyza.

- Demokracja nie jest zagrożona – stwierdził Wojciech Wilk, PO.  Sprawę Tomasza Arabskiego nazwał "drobnym nietaktem" i podkreślił, że sytuacja nie powinna mieć miejsca.

W audycji wypowiadali się również: dr Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Tomasz Brzezina, Unia Polityki Realnej.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po godz. 12.00.

(pg)

Czytaj także

"Kaczyński niszczy demokrację"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2010 07:40
Scena polityczna w Polsce jest dziś ewidentnie do przewietrzenia, więc każdego, kto próbuje ją przewietrzyć, witam z radością - mówi socjolog, prof. Paweł Śpiewak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Waszczykowski: w Polsce opozycja jest niszczona

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 10:41
Były wiceminister spraw zagranicznych powiedział, że taka sytuacja zaczęła się w 2007 roku podczas kampanii wyborczej.
rozwiń zwiń