X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sumienie farmaceuty, problem pacjenta

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011 06:00
Tabletki antykoncepcyjne, pigułki "po", prezerwatywy, spirale nie we wszystkich aptekach są sprzedawane! Farmaceuci ze Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich nie chcą ich oferować.
Audio

Grupa pracowników aptek domaga się zmiany w prawie farmaceutycznym. Chcą mieć zagwarantowaną możliwość powołania na "klauzulę sumienia", która funkcjonuje w środowisku lekarzy. Inicjatywa zdobyła do tej pory 6,5 tysiąca podpisów.

- Lekarz może odmówić przepisania tabletek antykoncepcyjnych i założenia wkładki domacicznej. Naszym zdaniem lecznicze działanie tych środków jest wątpliwe. Chcemy, aby nasza wolność wyboru była respektowana – mówi Małgorzata Prusak ze Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich.

Jednocześnie podkreśla, że pracownicy aptek należący do Stowarzyszenia nie chcą mieć obowiązku wskazania miejsca, gdzie pacjent może nabyć te medykamenty, ponieważ wtedy także braliby udział w całym procederze.

Podobnego zdania jest Dariusz Kłeczek, lekarz i instruktor naturalnego planowania rodziny. - Wiele zawodów powinno mieć zapisaną możliwość postępowania zgodnie z własnym sumieniem - podkreśla.

Takiego zapisu w polskim prawie nie wyobraża sobie Katarzyna Piekarska z SLD. - Hormonalne środki nie służą tylko antykoncepcji, czasami ciąża może zagrażać życiu - mówi.

Dodaje, że takie prawo najbardziej uderzy w kobiety, zwłaszcza mieszkanki małych miast i wsi.

Piekarska zaznacza też, że "klauzula sumienia" bywa bardzo często nadużywana przez lekarzy. W szpitalu państwowym odmawia się pacjentce zabiegu, natomiast podobnych oporów nie ma już w prywatnym gabinecie.

Krzysztof Szczucki z Wydziału Prawa i Administracji UW podkreśla, że wprowadzenie zapisu, którego domagają się członkowie Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich jest w polskiej legislacji możliwe. - Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takie prawo farmaceucie zagwarantować.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po godz. 12.00.


Komentarze do audycji można dodawać pod tym artykułem lub na naszym profilu na Facebooku "Trójka - Program 3 Polskiego Radia".

(dmc)

 

Czytaj także

Antykoncepcja po polsku

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2010 06:50
W Polsce 46 proc. młodych ludzi nie zabezpiecza się podczas stosunku. To najgorszy wynik wśród grupy zbadanych krajów europejskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prezerwatywy czasem uzasadnione"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2010 13:43
Benedykt XVI uważa, że w niektórych przypadkach stosowanie prezerwatyw jest uzasadnione.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prymas Czech: Stosowanie antykoncepcji powinien ocenić spowiednik

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 13:47
Stosowanie antykoncepcji przez wiernych powinien ocenić ich spowiednik - uznał prymas Czech i arcybiskup praski Dominik Duka w wywiadzie opublikowanym przez czeski portal informacyjny aktualne.cz.
rozwiń zwiń