X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jest dobrze, będzie jeszcze lepiej

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 09:21
- Na dane dotyczące bezpośredniego wpływu zakazu palenia w miejscach publicznych na zdrowie trzeba poczekać przynajmnniej rok od jego wprowadzenia. Ale już wiemy, że poziom narażenia na dym tytoniowy spadł dwukrotnie - powiedział Krzysztof Przewoźniak z Obywatelskiej Koalicji "Tytoń albo zdrowie".
Audio

Katarzyna Dobrowolska z biura prasowego warszawskiej straży miejskiej podkreśliła, że od 15 listopada 2010 roku, czyli momentu wejścia w życie nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zakazującej palenia w miejscach publiczncznych, straż miejska odnotowała około 1300 interwencji w tej sprawie. - Funkcjonariusze wystawili 518 mandatów karnych oraz 700 pouczeń, wydali 69 poleceń, a także 7 wniosków o ukaranie do sądu. Za złamanie zakazu palenia grozi mandat do wysokości 500 zł - dodała.

– Wprowadzenie tej ustawy to pierwszy krok w kierunku, w którym Europa już dawno podążyła. Jest o co się bić, co roku w Polsce umierają tysiące osób palących i około 2 tysięcy biernych palaczy - powiedział Maciej Orzechowski (PO) z sejmowej Komisji Zdrowia.

Poseł dodał, iż wszystkie dyrektywy unijne zmierzają kierunku zaostrzania przepisów i ujednolicenia samej sprzedaży wyrobów tytoniowych. - Papierosy są chyba jedyną na świecie substancją legalnie dostępną, która ma udokumentowany wpływ na śmiertelność - powiedział.

Michał Feliksiak z CBOS powiedział, że z badań Centrum wynika, że zaostrzenie przepisów dotyczących palenia spotyka się z aprobatą społeczną. Za zakazem palenia w miejscach publicznych, który objął nie tylko lokale gastronomiczne, ale także środki transportu publicznego, szpitale i ośrodki zdrowia, stadiony, szkoły, uczelnie, przystanki komunikacji publicznej oraz miejsca publiczne przeznaczone do wypoczynku i zabawy dzieci, opowiada się za aż 82 proc. Polaków, tylko 16 proc. jest przeciw. - Popierają go nie tylko niepalący, ale też Ci, którzy sięgają po papierosa - zaznaczył gość Kuby Strzyczkowskiego.

Przeciwnego zdania jest Piotr Najsztub, dziennikarz, palacz. – Czuję się wyrzucony poza nawias życia publicznego. Teraz jest ciepło, korzystam więc z ogródka przy kawiarni, ale jesienią po prostu przestanę spotykać się ze znajomymi - powiedział w Trójce. Publicysta zauważył, że prawa nie należy tworzyć jedynie kierując się głosem większości, ale uwzględniając też prawa mniejszości.

Zdaniem Macieja Orzechowskiego zostały one uwzględnione, gdyż pozostawiono możliwość palenia w wydzielonych pomieszczeniach z odpowiednią wentylacją. Decyzja o ich tworzeniu należy do właścicieli lokali.

W audycji wypowiadali się także: Łukasz Wszołczyk Lipka, właściciel restauracji, Krzysztof Bicz z serwisu internetowy niepal.pl.

 

Aby wysłuchać całej audycji z ucziałem ekspertów i słuchaczy wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Czytaj także

Zakaz palenia wszystkim wychodzi na zdrowie. Nadal tłumnie w barach

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 06:11
Polacy bardzo dobrze oceniają wprowadzoną w zeszłym roku w życie ustawę antynikotynową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa antynikotynowa winna stosów niedopałków na chodnikach

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2011 07:27
Popielniczki w koszach na śmieci na przystankach są puste, za to wokół leżą stosy niedopałków - zauważa "Życie Warszawy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błąd w ustawie pozwala palić w ogródku piwnym

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2011 06:22
Ustawa antynikotynowa została tak skonstruowana, że zakaz palenia nie obejmuje ogródków piwnych czy kawiarnianych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Bez Tytoniu

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2011 12:00
Jeden papieros zawiera tysiące szkodliwych substancji chemicznych. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza, że dziś jest Dzień Bez Tytoniu.
rozwiń zwiń