Kibic też człowiek i prawa przestrzegać powinien

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 13:00
- Wolność słowa na stadionach nie powinna odbiegać od wolności słowa ogólnie przyjętej, to znaczy, że można krytykować, ale nie wolno wyzywać – twierdzi Ryszard Drewniak "Tygodnik Kibica".
Audio
Kibic też człowiek i prawa przestrzegać powinien
Foto: sxc.hu

Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa oraz Fundacja Republikańska ogłosiły powołanie rzecznika praw kibica, który - wraz z zespołem prawników - będzie wspomagać kibiców, wobec których dochodzi do łamania prawa.

Funkcję rzecznika pełni Przemysław Wipler z Fundacji Republikańskiej, który w Trójce podkreślił, iż problemy z prawami kibiców nie dotyczą jedynie kwestii wolności słowa. - Wolność osobista, nietykalność cielesna czy godność tych osób są naruszane w sposób uporczywy i coraz częstszy - powiedział w rozmowie z Kubą Strzyczkowskim.

Zdaniem prawnika to funkcjonariusze władzy publicznej nadużywają władzy i faktycznie prowokują zamieszki na stadionach. - Prawo, w przypadku tej grupy, która sondażowo jest negatywnie postrzegana, może być łamane i często jest łamane, choć w innych sytuacjach jest napiętnowane – podkreślił.

Ryszard Drewniak z "Tygodnik Kibica" podkreślił, że trzeba dobrze wyjaśnić, co rozumiemy pod pojęciem wolności słowa. – Jeśli chodzi o wulgaryzmy, to powinny być one karane i napiętnowane, ale czym innym jest domaganie się przez kibiców swoich praw czy wytykanie błędów władzom klubów, miast a nawet rządowi – powiedział.

O tym, czy stadiony są miejscem na wyrażanie poglądów politycznych i społecznych oraz w jakich przypadkach ograniczana jest wolbość słowa rozmawiali słuchacze oraz pozostali goście: rzeczniczka Lecha Poznań Joanna Dzios, Wojciech Wiśniewski ze Stowarzyszenia Kibiców Legii i dr Rafał Chwedoruk z Instytutu Nauk Politycznych UW.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po godz. 12.00.

Czytaj także

"Donald matole, twój rząd obalą kibole, pieśń to wesoła, że obronimy matoła"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2011 13:50
Kilkadziesiąt osób pikietowało przed Kancelarią Premiera w Warszawie z powodu kibiców Jagielloni, których policja zatrzymała za okrzyki - "Donald matole, twój rząd obalą kibole".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawo oderwane od rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 19:02
Grzegorz Czelej (PiS): w obecnej chwili na żadnym obiekcie w Polsce nie ma warunków, by przeprowadzać skazywanie chuliganów na stadionach.
rozwiń zwiń