Polacy ostrożnie patrzą w przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 12:00
- Jesteśmy bombardowani informacjami na temat pogarszającej się sytuacji gospodarczej na świecie. Nawet jeśli jesteśmy optymistami, nie pozostaje to bez wpływu na nasze nastroje - mówi Katarzyna Siwek.
Audio
Polacy ostrożnie patrzą w przyszłość
Foto: Glow Images/East News

Frank potaniał, co dla tysięcy kredytobiorców oznacza spadek wysokości raty. Mamy najtańszą w Europie benzynę. Bezrobocie nieznacznie, ale spada.

Do tych optymistycznych danych z dystansem odnosi się Bartosz Marczuk z "Dziennika Gazety Prawnej". – Wszystko wskazuje na to, że od października wskaźnik bezrobocia będzie wzrastał. Warto pamiętać, że wygasną inwestycje infrastrukturalne związane z Euro 2012. Do tego dochodzi niepewność firm, które w obawie o swoją przyszłość nie zatrudniają nowych osób - dodaje.

Podobne zdanie ma na ten temat Katarzyna Siwek z firmy Home Broker.  – Prognozy dla Polski, jak i naszych parterów handlowych, nie są zbyt kolorowe. Wszyscy starszą nas kryzysem. Nie jesteśmy samotną wyspą, ale elementem globalnej gospodarki i  od pewnych trudnych sytuacji nie uciekniemy - wyjaśnia. Dodaje, że nawet jeśli przeciętny konsument w Polsce nie odczuwa jakoby sam był częścią tej globalnej gospodarki, to i tak ilość negatywnych informacji, jakie do niego docierają, nie pozostaje bez wpływu na jego nastrój.

Prof. Krzysztof Rybiński przywołał natomiast wyniki "Diagnozy Społecznej" przygotowywanej co dwa lata pod kierunkiem prof. Janusza Czapińskiego. Wynika z niej, że pewne pozytywne trendy wyhamowały w Polsce. To - zdaniem gościa Trójki - powinno skłonić decydentów do głębokiej analizy i reform, które w czasach kryzysu są niezbędne.

Gościem audycji był także Tomasz Nowak z PO.

Aby dowiedzieć się więcej, posłuchaj całej rozmowy.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po godz. 12.