Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, to droga przez mękę

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 07:00
W rankingu Banku Światowego oceniającego państwa przyjazne przedsiębiorczości Polska zajmuje 70 miejsce. Wyżej znalazła się m.in. Rwanda i Białoruś. Dlaczego tak źle wypadamy? Na to pytanie starali się odpowiedzieć goście i słuchacze audycji "Za, a nawet przeciw".
Audio
Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, to droga przez mękę
Foto: sxc.hu

Zdaniem Tomasza Dudzińskiego z PJN w naszym kraju jest zdecydowanie za dużo  formalności i trudnych przepisów. Warto je uprościć, bo zachęci to obywateli do rozpoczynania działalności na własne ryzyko. Poseł dodał, że dogodne propozycje znajdują się w programie PJN. - Uważamy, że każdy rozpoczynający działalność gospodarczą powinien otrzymywać 20 tys. zł kredytu. Pieniądze te zwracałby w postaci podatków. Przez pierwsze trzy miesiące nie powinien ich jednak płacić. Jest to czas potrzebny na rozruszanie firmy - powiedział gość "Za, a nawet przeciw".

Cezary Kaźmierczak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców przyznał również, że polscy przedsiębiorcy nie mają w naszym kraju łatwo. - Oprócz tego, że muszą zmagać się z własnym państwem, skazani są także na walkę o klienta i konkurowanie na rynku - dodał.

Jednak, zdaniem Pawła Dobrowolskiego, prezesa Forum Obywatelskiego Rozwoju, w Polsce istnieje pewne fałszywe przekonanie, że wykreślenie nikomu niepotrzebnych przepisów i ustaw wystarczyłoby do poprawy sytuacji polskich przedsiębiorców. Zdaniem gościa Trójki to nie jest rozwiązanie. - Nie chodzi o wycięcie złych przepisów, tylko o to, by obywatele mieli lepsze rozeznanie na temat kosztów i korzyści wynikających z funkcjonowania różnych przepisów i reguł - dodał.

Gość Trójki przypomniał też o istnieniu strony www.ulepszprawo.pl, na której każdy może napisać o utrudniających mu życie przepisach. Zgłoszone problemy zostaną poddane analizie i ocenie.

Aby dowiedzieć się, co powiedzieli Piotr Tomański (PO) i Krzysztof Jurgiel (PiS) posłuchaj całej rozmowy.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po godz. 12

 

 

Czytaj także

Bardzo ważny europejski projekt - Polska gospodarka w 1989 roku

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2009 18:45
Przełomem dla polskiej gospodarki pod koniec lat 80. była ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, która weszła w życie 1 stycznia 1989.
rozwiń zwiń