"Głównym problemem dla strefy euro jest sama strefa euro"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2011 09:56
Sławomir Neumann (PO): My powinniśmy starać się spełnić wszystkie kryteria z Maastricht, bo to pokazuje, że Polska jest stabilnym dobrze zarządzanym krajem i podoba się inwestorom. Wchodzenie do strefy, to inna rzecz.
Audio
Głównym problemem dla strefy euro jest sama strefa euro
Foto: Glow Images

Podobnego zdania jest partyjny kolega Sławomira Neumanna europoseł Paweł Zalewski. - Zgadzam się z ministrem Rostowskim, że dziś nasze wejście do strefy euro jest nierelalne, choćby dlatego, że strefa ta jest w przebudoweie i trzeba zaczekać, zobaczyć na co tak naprawdę mielibyśmy się zdecydować - powiedział w audycji "Za, a nawet przeciw".

Są jednak, jego zdaniem, przynajmniej trzy powody, dla których Polska powinnia do strefy euro przystąpić. - Dla polskich eksporterów i importerów najważniejsza jest stabilność kursowa, a obecnie polska waluta nie jest przewidywalna. Po drugie polski złoty nie jest odporny na spekulacje, a po trzecie - istnieje w Unii tendencja, by organizujować się wokół strefy; jeśli w niej nie będziemy, pozostaniemy na marginesie i nie będziemy mieć wpływu na decyzje, które finalnie będą nas dotyczyć - wyjaśnił w rozmowie z Kubą Strzyczkowskim.

Beata Szydło (PiS) zgodziłą się, żenie jest to najlepszy moment na podejmowanie decyzji o wejściu do strefy euro, a polski rząd powinien reprezentować silną postawę sprzeciwiania się powstania Europy dwóch prędkości. - I jest jeden podstawowy warunek, wejście do strefy euro powinno być korzystne zarówno dla polskiej gospodarki, jak i dla Polaków. Doświadczenia innych krajów pokazują, że po przyjęciu nowej waluty diametralnie podnoszą się ceny, trzeba więc być ostrożnym - podsumowała.

Przypomnijmy, że do chwili obecnej trzy z krajów członkowskich Unii Europejskiej zadecydowały o pozostaniu przy swojej walucie. Podawane przez Wielką Brytanię, Szwecję i Danię powody polityczne i gospodarcze tej decyzji przedstawiła korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.

Czy w Polsce powinno odbyć się referendum w tej sprawie i jakim  przykładem jest dla nas proces wprowadzanie euro na Słowacji? Dowiesz się słuchając całej audycji "Za, a nawet przeciw, 25 października 2011", w której wypowiadali się także słuchacze i eksperci: Mirosław Barszcz z Instytutu Sobieskiego, Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera, Paweł Pietkun z portalu ekonomicznego NowyEkran.pl.


Czytaj także

Szczyt krajów euro. Niemcy i Francja dyktują warunki, Polska poza dyskusją

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 08:10
Po południu na szczycie w Brukseli spotykają się przywódcy 17 państw strefy euro, by omówić propozycje zacieśniania współpracy gospodarczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moody's straszy Polskę, złoty słabnie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 18:52
Złoty mocno stracił na wartości w relacji do głównych walut, reagując na znaczące pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych i ostrzeżenia Moody’s odnośnie ratingu Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Belka: Polska zdecydowana na przystąpienie do strefy euro

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2011 10:56
Polska pozostaje zdecydowana na przystąpienie do strefy euro - powiedział w piątek na konferencji prezes NBP Marek Belka.
rozwiń zwiń