"Głównym problemem dla strefy euro jest sama strefa euro"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Głównym problemem dla strefy euro jest sama strefa euro"
Foto: Glow Images

Sławomir Neumann (PO): My powinniśmy starać się spełnić wszystkie kryteria z Maastricht, bo to pokazuje, że Polska jest stabilnym dobrze zarządzanym krajem i podoba się inwestorom. Wchodzenie do strefy, to inna rzecz.

Posłuchaj

"Za, a nawet przeciw", 25 października 2011
+
Dodaj do playlisty
+

Podobnego zdania jest partyjny kolega Sławomira Neumanna europoseł Paweł Zalewski. - Zgadzam się z ministrem Rostowskim, że dziś nasze wejście do strefy euro jest nierelalne, choćby dlatego, że strefa ta jest w przebudoweie i trzeba zaczekać, zobaczyć na co tak naprawdę mielibyśmy się zdecydować - powiedział w audycji "Za, a nawet przeciw".

Są jednak, jego zdaniem, przynajmniej trzy powody, dla których Polska powinnia do strefy euro przystąpić. - Dla polskich eksporterów i importerów najważniejsza jest stabilność kursowa, a obecnie polska waluta nie jest przewidywalna. Po drugie polski złoty nie jest odporny na spekulacje, a po trzecie - istnieje w Unii tendencja, by organizujować się wokół strefy; jeśli w niej nie będziemy, pozostaniemy na marginesie i nie będziemy mieć wpływu na decyzje, które finalnie będą nas dotyczyć - wyjaśnił w rozmowie z Kubą Strzyczkowskim.

Beata Szydło (PiS) zgodziłą się, żenie jest to najlepszy moment na podejmowanie decyzji o wejściu do strefy euro, a polski rząd powinien reprezentować silną postawę sprzeciwiania się powstania Europy dwóch prędkości. - I jest jeden podstawowy warunek, wejście do strefy euro powinno być korzystne zarówno dla polskiej gospodarki, jak i dla Polaków. Doświadczenia innych krajów pokazują, że po przyjęciu nowej waluty diametralnie podnoszą się ceny, trzeba więc być ostrożnym - podsumowała.

Przypomnijmy, że do chwili obecnej trzy z krajów członkowskich Unii Europejskiej zadecydowały o pozostaniu przy swojej walucie. Podawane przez Wielką Brytanię, Szwecję i Danię powody polityczne i gospodarcze tej decyzji przedstawiła korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.

Czy w Polsce powinno odbyć się referendum w tej sprawie i jakim  przykładem jest dla nas proces wprowadzanie euro na Słowacji? Dowiesz się słuchając całej audycji "Za, a nawet przeciw, 25 października 2011", w której wypowiadali się także słuchacze i eksperci: Mirosław Barszcz z Instytutu Sobieskiego, Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera, Paweł Pietkun z portalu ekonomicznego NowyEkran.pl.


Polecane