"Ruch Palikota poza cywilizacyjnym kręgiem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Ruch Palikota poza cywilizacyjnym kręgiem"
SejmFoto: Piotr VaGla Waglowski/Wikimedia Commons

- Posłowie Ruchu Palikota powinni wiedzieć, że są mniejszością i jako taka nie mogą narzucać większości swoich poglądów szkodliwych dla państwa i narodu - twierdzi poseł PiS Adam Abramowicz.

Posłuchaj

"Za, a nawet przeciw", 16 listopada 2011
+
Dodaj do playlisty
+

W październiku 1997 roku posłowie AWS zamontowali nocą w sali plenarnej Sejmu krzyż. Mimo protestu członków SLD pozostał on na lata, a dyskusja ucichła. Po ogłoszeniu wyników ostatnich wyborów parlamentarnych nowe ugrupowanie sejmowe - Ruch Palikota - zapowiedziało, że złoży do marszałka Sejmu wniosek o usunięcie krzyża z sali Sejmowej.

Pomysł ma swoich zwolenników i przeciwników zarówno w Sejmie, jako i w społeczeństwie, a w wyniku sporu może okazać się konieczna zmiana Konstytucji RP.

- Do dnia dzisiejszego symbole w Polsce były szanowane. Ale być może trzeba porozmawiać o ustawie chroniącej symbole religijne skoro czasy zmieniły się na tyle, że są ludzie, którzy chcą zaprzeczyć naszemu dziedzictwu - zauważył Adam Abramowicz (PiS).

Poseł za absurd uznał argument Ruchu Palikota, który twierdzi, że w rzeczywistości stara się bronić krzyż, aby nie stał się do końca znakiem partyjnym. - Krzyż nie jest traktowany jedynie jako symbol religijny. Z moich rozmów z ludźmi wynika, że nawet niewierzącym nie przeszkadza. Za jego pozostaniem w Sejmie opowiada się 70 proc. Polaków - podkreślił.

Ruch Palikota argumentuje swoje działania walką o przestrzeganie konstytucji. - Ustawa zasadnicza mówi o autonomii państwa i kościoła. Nikt nie próbuje wieszać godła w kościołach i podobnie krzyż nie powinien wisieć w instytucjach państwowych - wyjaśnił Andrzej Rozenek, rzecznik klubu Ruch Palikota.

Podkreślił, że członkowie jego partii nie zamierzają zdejmować krzyża nocą, ale przeprowadzić wszystko na drodze prawa. - Zwróciliśmy się do marszałek Kopacz z prośbą o usunięcie krzyża, jeszcze odpowiedzi nie ma. Będzie też głosowany projekt uchwały Prawa i Sprawiedliwości o pozostawienie krzyża w sali sejmowej. Większość posłów z pewnością zagłosuje za, co otworzy nam drogę do Trybunału Konstytucyjnego - dodał.

Jego zdaniem krzyż nie jest symbolem Polski ale jednego z kościołów. Konstytucja jest najważniejszymaktem prawnym i każdy poseł powinien jej strzec.

Czy, jak przypuszcza wielu ekspertów i słuchaczy, usuwanie krzyża to temat zastępczy? Wysłuchaj całej audycji "Za, a nawet przeciw, 16 listopada 2011", w której wypowiadali się także: Jacek Bogucki - klub "Solidarna Polska", ks. Tomasz Jaklewicz - "Gość Niedzielny", Aleksander Smolar - Fundacja Batorego oraz dr Jacek Kucharczyk - Instytut Spraw Publicznych.

Polecane