X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ustawa bimbrowa unormuje rynek?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2011 08:32
Izabela Byszewska (Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego): Jesteśmy chyba jedynym krajem w UE, gdzie rolnicy nie mogą sprzedawać swoich wyrobów lokalnych. Nie chodzi tu o bimber, ale o produkty z bardzo wielką tradycją, jak np. śliwowica łącka.
Audio
Politycy Ruchu Palikota Adam Rybakowicz (P) oraz Robert Leszczyński (L) podczas konferencji prasowej nt. ustawy bimbrowej w Sejmie.
Politycy Ruchu Palikota Adam Rybakowicz (P) oraz Robert Leszczyński (L) podczas konferencji prasowej nt. ustawy bimbrowej w Sejmie.Foto: fot. PAP/Paweł Supernak

Do Sejmu ma trafić projekt tzw. ustawy bimbrowej autorstwa klubu Ruchu Palikota. Projekt zakłada, że rolnicy mogliby legalnie sprzedawać własne wyroby alkoholowe jako produkty regionalne. Ustawa dotyczy zarówno mocnych alkoholi, przygotowywanych z bimbru, jak również wina, pod warunkiem, że winogrona pochodzą własnej uprawy.

Prawo przewiduje limity produkcyjne, jak również opodatkowanie wyrobów. Na podatkach mają oczywiście zyskać gminy. Nie jest tajemnicą, że już teraz w wielu rejonach Polski można kupić alkohol będący produktem regionalnym. Proceder jest nielegalny, choć tak naprawdę nieścigany.

Adam Rybakowicz (Ruch Palikota) podkreśla, że ustawa będzie dotyczyć wyłącznie rolników. - Małymi kroczkami, ale zacznijmy normować rynek – mówi polityk. Projekt nie przewiduje określenia limitów mocy alkoholu, ale limitu produkcyjnego już tak. Ma on wynosić, 10 hektolitrów na rok kalendarzowy.

Poseł Ruchu Palikota podkreśla, że możliwość legalizacji umożliwi wyjście z szarej strefy. - Opodatkowanie tego to realny wpływa zarówno dla budżetu miasta, gminy, jak i dla budżetu państwowego - mówi. Jego zdaniem wprowadzenie w życie ustawy spowoduje, że wzrośnie jakość destylatów, ponieważ będą one firmowane przez konkretnego producenta - przekonuje.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po godz. 12.00.

(pg)

Zobacz więcej na temat: POLSKA mali