2012: Rok trudny nie znaczy straszny

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2012 17:30
- Mamy przed sobą trudny rok, trzeba reformować gospodarkę i podejmować trudne decyzje, ale nie znaczy to, że trzeba nimi ludzi straszyć - podkreśliła w Trójce prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (SGH).
Audio
Koszty kredytów lekko wzrosną.
Koszty kredytów lekko wzrosną.Foto: sxc.hu

Ekonomistka jest zdecydowanie przeciwna propagowaniu skrajnie pesymistycznych ocen i scenariuszy, gdyż w większości nie mają poparcia w faktach, a prawdopodobieństwo, że czarna prognoza się spełni jest prawie zerowe.

Przyznała jednak, że istniejąca w ekonomii kategoria oczekiwań ma wpływ na nasze postępowanie. - Jeśli konsumenci oraz inwestorzy i przedsiębiorcy mają negatywne oczekiwania, to odbija się to na gospodarce. Dlatego nie należy straszyć Polaków, którzy w większości nie mają pojęcia o ekonomii, bo nie muszą go mieć. Trzeba raczej zapewnień, że rząd zrobi wszystko, by te reformy były jak najmniej uciążliwe powiedziała prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz w rozmowie z Kubą Strzyczkowskim.

Podobnego zdania jest prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club, który zwrócił uwagę, że na zachowanie Polaków wpływają opinie polityków i liderów.  - Wysocy urzędnicy powinni być nawet odrobinę bardziej optymistyczni niż analitycy, bo obywatele biorą pod uwagę ich oceny w swoich planach konsumpcyjnych czy inwestycyjnych i w przypadku pesymistycznych zapowiedzi ryzyko spełnienia się złego scenariusza wzrasta - podkreślił.

Gość Trójki przyznał, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie dużym problemem, ale w drugiej połowie roku spodziewa się umocnienia pozycji złotego. - Dużo zależy od sytuacji w strefie euro, ale optymizmu mogą nam dodać inwestycje związane z przygotowaniami i przebiegiem Euro 2012 - podsumował.

 

Jakie skutki przyniosą zapowiadane przez rząd reformy gospodarcze i co nas czeka w dłuższej perspektywie, niż tylko nadchodzącym roku? Dowiesz się słuchając całej audycji "Za, a nawet przeciw, 2 stycznia 2011", w której wypowiadali się słuchacze i eksperci: Tomasz Pardo z Europejskiego Instytutu Gospodarczego, Witold Jarzyński z Forum Obywatelskiego Rozwoju, Lidia Jodłowska z Akademii Przedsiębiorcy oraz Bartosz Marczuk, "Rzeczpospolita".

Zachęcamy także do przeczytania artykułu Ryszarda Holzera "Suma wszystkich strachów" w najnowszym numerze tygodnika "Wprost" .

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

(asz)

Czytaj także

Kryzys to moment, by coś zmienić

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2011 14:00
O finansach w czasach kryzysu i mądrym wydawaniu pieniędzy rozmawiamy w Czwórce z Ignacym Morawskim, ekspertem w sprawach ekonomii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już za rok czeka nas recesja (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 07:41
Przestrzegam, nadchodzi kryzys o proporcjach, które jeszcze dzisiaj nikomu się nie śnią. Na to trzeba się przygotować - mówił w Jedynce ekonomista Krzysztof Rybiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta a gospodarka, kto zyska, kto straci?

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2011 10:30
Koniec roku to specjalny moment nie tylko ze względu na tradycję i religię, ale także z punktu widzenia naszych pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk: trzeba robić wszystko, aby Unia się nie rozpadła

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2011 18:13
Premier pytany o losy Unii w 2012 roku mówił, że trzeba robić wszystko, żeby Unia Europejska trwała jak najdłużej. Podkreślił, że to bardzo ważne z punktu widzenia interesów Polski – strategicznych i doraźnych.
rozwiń zwiń