Co jesteśmy winni partiom?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 16:15
Powraca pomysł, by zamiast dotacji z budżetu państwa, organizacje polityczne finansować tak jak organizacje charytatywne, czyli przez przekazywanie 1 proc. podatku dochodowego. W Trójce sprawdzaliśmy, czy to lepsze rozwiązanie.
Audio
Co jesteśmy winni partiom?
Foto: sxc.hu

Obecnie finansowanie partii politycznych w Polsce realizowane jest z trzech głównych źródeł: dochodów uzyskiwanych przez partię z wykorzystaniem własnego majątku, dochodów od osób fizycznych w postaci składek członkowskich, darowizn, spadków oraz zapisów i po trzecie - finansowania z budżetu państwa.

Ruch Palikota proponuje rezygnację z tego ostatniego sposobu na rzecz możliwości odpisywania 1 proc. podatku przez obywateli. - Chcemy zmienić system finansowania partii politycznych i stosowny projekt ustawy zostanie przez nas przedłożony na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Zaznaczam, że byłby to dodatkowy 1 procent, nie chcemy bowiem, by Polacy musieli wybierać między partią a organizacją pozarządową - potwierdził poseł Ruchu Sławomir Kopyciński.

Polityk uważa, że dzięki tej zmianie system finansowania partii będzie uczciwy, jasny i transparentny, a co najważniejsze - dobrowolny. - Dziś, czy tego chcemy, czy nie, partie finansowane są z budżetu państwa, a więc decydują o tym parlamentarzyści - dodał w rozmowie z Ernestem Zozuniem.

Przypomnijmy, że subwencje otrzymują wszystkie partie, które w wyborach do Sejmu uzyskały co najmniej 3 procent ważnych głosów.

- Jeżeli chodzi o pomysł partii pana Palikota jest on co najmniej niesmaczny politycznie, gdyż to ugrupowanie, jeszcze kilka tygodni temu nie zmieniło nazwy tylko ze względu na to, by nie stracić sybwencji - przypomniał Maks Kraczkowski.

Jego zdaniem należy raczej usprawniać istniejący mechanizm, a nie wprowadzać nowe. Dodał, że w większości krajów Europy finansowanie funkcjonuje, jako narzędzie kontroli przepływów finansowych w sferze publicznej.

Wynik trójkowej sondy skomentował, jako protest Polaków przeciw niskiej jakości klasy politycznej. - Tutaj odpowiedzią może być tylko zmiana prawa dotyczącego partii politycznych, a finansowaniem później - stwierdził.

Co dla polityków mogliby zrobić aptekarze? Jak inaczej można wspierać działalność partii politycznych i czy w ogóle trzeba to robić z publiczncyh pieniędzy? Dowiesz się słuchając całej audycji "Za, a nawet przeciw, 19 stycznia 2012", w której wypowiadali sie słuchacze i goście: politolog dr Rafał Chwedoruk, Krystyna Skowrońska (PO), Elżbieta Jakubiak (PJN) i dr Jarosław Zbieranek - Instytut Spraw Publicznych.

 

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy. (asz)

Czytaj także

Partie polityczne zaczynają oszczędzać

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 09:15
Po wejściu w życie ustawy obniżającej o połowę subwencje z budżetu państwa ugrupowania polityczne dostaną mniej pieniędzy, a co za tym idzie muszą zacisnąć pasa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finansowa rewolucja w partiach

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 18:52
Agnieszka Pomaska (PO): Ustawa o fundacjach partyjnych zrównuje szanse wszystkich partii w Polsce. Popiera ją także opozycja, tylko PiS odmówiło pracy nad założeniami tej ustawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obywatel sfinansuje partie z podatku? Pomysł Palikota

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 07:23
Ruch Palikota proponuję zmianę finansowania partii politycznych. Projekt ma wpłynąć do Sejmu jeszcze w tym tygodniu.
rozwiń zwiń