X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co jesteśmy winni partiom?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 16:15
Powraca pomysł, by zamiast dotacji z budżetu państwa, organizacje polityczne finansować tak jak organizacje charytatywne, czyli przez przekazywanie 1 proc. podatku dochodowego. W Trójce sprawdzaliśmy, czy to lepsze rozwiązanie.
Audio
Co jesteśmy winni partiom?
Foto: sxc.hu

Obecnie finansowanie partii politycznych w Polsce realizowane jest z trzech głównych źródeł: dochodów uzyskiwanych przez partię z wykorzystaniem własnego majątku, dochodów od osób fizycznych w postaci składek członkowskich, darowizn, spadków oraz zapisów i po trzecie - finansowania z budżetu państwa.

Ruch Palikota proponuje rezygnację z tego ostatniego sposobu na rzecz możliwości odpisywania 1 proc. podatku przez obywateli. - Chcemy zmienić system finansowania partii politycznych i stosowny projekt ustawy zostanie przez nas przedłożony na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Zaznaczam, że byłby to dodatkowy 1 procent, nie chcemy bowiem, by Polacy musieli wybierać między partią a organizacją pozarządową - potwierdził poseł Ruchu Sławomir Kopyciński.

Polityk uważa, że dzięki tej zmianie system finansowania partii będzie uczciwy, jasny i transparentny, a co najważniejsze - dobrowolny. - Dziś, czy tego chcemy, czy nie, partie finansowane są z budżetu państwa, a więc decydują o tym parlamentarzyści - dodał w rozmowie z Ernestem Zozuniem.

Przypomnijmy, że subwencje otrzymują wszystkie partie, które w wyborach do Sejmu uzyskały co najmniej 3 procent ważnych głosów.

- Jeżeli chodzi o pomysł partii pana Palikota jest on co najmniej niesmaczny politycznie, gdyż to ugrupowanie, jeszcze kilka tygodni temu nie zmieniło nazwy tylko ze względu na to, by nie stracić sybwencji - przypomniał Maks Kraczkowski.

Jego zdaniem należy raczej usprawniać istniejący mechanizm, a nie wprowadzać nowe. Dodał, że w większości krajów Europy finansowanie funkcjonuje, jako narzędzie kontroli przepływów finansowych w sferze publicznej.

Wynik trójkowej sondy skomentował, jako protest Polaków przeciw niskiej jakości klasy politycznej. - Tutaj odpowiedzią może być tylko zmiana prawa dotyczącego partii politycznych, a finansowaniem później - stwierdził.

Co dla polityków mogliby zrobić aptekarze? Jak inaczej można wspierać działalność partii politycznych i czy w ogóle trzeba to robić z publiczncyh pieniędzy? Dowiesz się słuchając całej audycji "Za, a nawet przeciw, 19 stycznia 2012", w której wypowiadali sie słuchacze i goście: politolog dr Rafał Chwedoruk, Krystyna Skowrońska (PO), Elżbieta Jakubiak (PJN) i dr Jarosław Zbieranek - Instytut Spraw Publicznych.

 

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy. (asz)

Czytaj także

Partie polityczne zaczynają oszczędzać

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 09:15
Po wejściu w życie ustawy obniżającej o połowę subwencje z budżetu państwa ugrupowania polityczne dostaną mniej pieniędzy, a co za tym idzie muszą zacisnąć pasa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finansowa rewolucja w partiach

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 18:52
Agnieszka Pomaska (PO): Ustawa o fundacjach partyjnych zrównuje szanse wszystkich partii w Polsce. Popiera ją także opozycja, tylko PiS odmówiło pracy nad założeniami tej ustawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obywatel sfinansuje partie z podatku? Pomysł Palikota

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 07:23
Ruch Palikota proponuję zmianę finansowania partii politycznych. Projekt ma wpłynąć do Sejmu jeszcze w tym tygodniu.
rozwiń zwiń