X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Życie bez książek jest uboższe

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 19:50
Grzegorz Gauden (dyrektor Instytutu Książki): - Nie martwię się o przyszłość książki jako takiej, ona będzie istniała. Martwię się o to, jak w Polsce będziemy wychowywać następne pokolenia. Bez książki będziemy mieli półanalfabetów.
Audio
Życie bez książek jest uboższe
Foto: Glow Images/East News

Z raportu Biblioteki Narodowej wynika, że ponad połowa Polaków nie czyta żadnych książek, a nawet krótkich tekstów - taki wybór poniekąd ma sens, zważywszy, że zdecydowana większość z nas nie rozumie, co czyta, nie potrafi na przykład zinterpretować krótkiego tekstu zawartego w gazecie. Zaledwie 12 proc. Polaków czyta więcej niż 6 książek rocznie, a 20 proc. rodaków z wyższym wykształceniem nie czyta nic. - Jeżeli nie wprowadzimy powszechnego nawyku czytania, to będziemy krajem, który stanie się rezerwuarem średnio wykształconej siły roboczej w Europie. W Szwecji czytają tyle nie dlatego, że to kraj tak bogaty, tylko to jest kraj bogaty, bo tam zawsze czytano - mówi Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki. Gość Kuby Strzyczkowskiego zwraca uwagę na korelację między nowoczesnymi gospodarkami a wskaźnikami czytelnictwa w tych państwach.

Bajki czytane do poduszki, lektury szkolne, a potem - pożyczane od przyjaciół na jedną noc - tzw. kultowe książki. Literatura drugiego obiegu; książki, bez których przeczytania nie można o sobie mówić, że się jest wykształconym; oczytanym. Tak było... A dziś? Czy książka jest jeszcze ważna? Akcja "Cała Polska Czyta Dzieciom" pokazuje, że można wychować przez czytanie, a poświęcenie kilkunastu minut codziennie wieczorem dziecku buduje niesłychanie ważne relacje rodzinne. - W Polsce nie przełamiemy krytycznego wskaźnika czytelnictwa, jeżeli nie wprowadzimy do szkół systemu zachęcania i uczenia czytania książek. Polski system edukacyjny od tego odstręcza - podkreśla Grzegorz Gauden.

Zdaniem poety i publicysty Tomasza Jastruna obecnie książki są robione bardziej "na chwilę", także szybciej niszczeją. - Czasu mamy coraz mniej. Na grube książki-powieści patrzę jak na ładne kobiety, które się zaniedbały i roztyły. Wolę dokument, dzienniki, proza wymaga większego skupienia, a dzisiaj wszystko jest w biegu. Wszystko jest krótsze, coraz szybsze, bardziej skąpe. Krótko, dynamicznie, mocno i dramatycznie - to dzisiaj wymóg, więc część literatury tego nie znosi i książka wydaje się przy tym ociężała - opowiada gość Trójki.

W audycji wypowiadali się także słuchacze oraz goście: dr Jacek Wasilewski, kulturoznawca UW, SWPS; Wojciech Bonowicz - poeta, publicysta; Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej i Sławomir Muskała z Klubu Miłośników Książki. Dlaczego w polskich mediach nie możemy zobaczyć polityka z książką, polskie seriale są "wolne od bibliotek" oraz jakie gatunki są obecnie najbardziej popularne, dowiesz się słuchając całej audycji "Za, a nawet przeciw – 2 lutego 2012".

(ed)

Czytaj także

Droższe książki od majówki

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 13:00
Z początkiem nowego miesiąca nasze rachunki w księgarniach wzrosną o 5 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Horubała: Bo krytyka literacka powinna uwodzić

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 16:10
- Krytykowanie literatury to gra pełna namiętności, ale także negatywnych emocji - mówił w Czwórce autor książki "Żeby Polska była sexy", Andrzej Horubała. - A krytyk powinien dawać się uwodzić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzina starała się cenzurować jego książkę

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 15:11
Mikołaj Łoziński (laureat Paszportu Polityki 2011): Opowiadam historię rodziny i wpisuję ją w większą historię czasów PRL.
rozwiń zwiń